Dve vprašanji se pogosto pojavljata, ko tema nanese na nove varnostne liste.
Prvič, katero zakonodajo je potrebno upoštevati in kaj posamezna zakonodaja določa?
In drugič, katere so bistvene spremembe v novih varnostnih listih, da bi jih lažje prepoznali?
Če tudi vas zanimajo odgovori na ta vprašanja, potem je to prispevek za vas.
Začnimo torej z zakonodajo.
Osnovna uredba, ki določa pravne zahteve glede vsebine in oblike za varnostne liste, je Uredba (ES) št. 1907/2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH). Zahteve za pripravo varnostnih listov so navedene v Prilogi II omenjene uredbe REACH.
Prilogo II Uredbe REACH določajo oz. spreminjajo specifične uredbe komisije. Trenutno sta v veljavi 2 uredbi, ki določata Prilogo II Uredbe REACH:
- Uredba Komisije (EU) 2015/830, ki velja do 31.12.2022 in
- Uredba komisije (EU) 2020/878, ki se lahko uporablja že sedaj, nepreklicno pa stopi v veljavo s 1.1.2023.
To poenostavljeno pomeni, da morate vaše varnostne liste najkasneje do 31. 12. 2022 prilagoditi spremembam, ki so določene z novo Uredbo Komisije 878/2020. Le ta torej določa novo vsebino Priloge II uredbe REACH oz. novosti na področju priprave varnostnih listov.
Katere so torej bistvene novosti?
Tukaj je 6 bistvenih sprememb, ki vam bodo olajšale prepoznavanje novih varnostnih listov ali pa vam služile kot vodilo pri tem, kaj je potrebno v varnostnem listu spremeniti:
- Informacije o nanooblikah snovi je treba navesti v različnih oddelkih varnostnega lista, kot tudi informacije o tem, kako je treba z njimi ravnati na varen način.
- Če ima zmes Unikatni identifikator formulacije (UFI) in je ta UFI naveden v varnostnem listu, se UFI navede v točki 1 varnostnega lista.
- V oddelku 2 je potrebno navesti informacije o endokrinih motilcih.
- V oddelku 3 je potrebno navesti informacije o posebnih mejnih koncentracijah, množilnih faktorjih in ocenah akutne strupenosti, če so na voljo.
- V oddelku 9 se navedejo številni novi fizikalno kemijski parametri, ki so pomembni za varno uporabo snovi ali zmesi.
- V oddelkih 11 in 12 se navedejo specifični dodatni toksikološki/ekotoksikološki podatki, in sicer lastnosti endokrinih motilcev.
Če želite prebrati več o spremembah, lahko tukaj najdete podrobno obrazložitev sprememb po posameznih oddelkih varnostnega lista.
Lahko pa enostavno vklopite autopilota in stvari prepustite strokovnjakom. Tako boste zmanjšali stres, sprostili čas in hkrati poskrbeli za vse zakonodajne spremembe tudi v prihodnje. Če je to nekaj, kar vas zanima, mi pišite na simona.miklavcic@bens-consulting.eu
bojan.dimic@bens-consulting.eu