Naročite svojo individualno ponudbo za izdelavo varnostnih listov TUKAJ >>

Kako 14. ATP in obveznosti vplivajo na proizvode, ki sodijo na področje kozmetike?

Tukaj je en dejanski primer, ki je morda podoben vašemu.

Podjetje nas je kontaktiralo, ker so spoznali, da se v njihovih kozmetičnih izdelkih nahaja »titanov dioksid«.

Ker ta izdelek ni bil izdelan po njihovi recepturi, je tudi prijavo v CPNP sistem z originalno recepturo urejala zunanja služba. Zato tudi niso pridobili varnostnih listov posameznih sestavin.

Njihovo vprašanje je bilo: »Ali tudi v tem primeru zahtevamo nov varnosti list ali je dovolj, da nam posredujejo potrebne pdatke, v kolikor bo potrebno na samem končnem izdelku popraviti deklaracijo?«

Tukaj je moj odgovor:

»Za kozmetične izdelke označevanje in razvrščanje v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 (»Uredbo CLP«) ni zahtevano, saj se ta uredba ne uporablja za te izdelke.

„kozmetični izdelek“ pomeni katero koli snov ali zmes, namenjeno stiku z zunanjimi deli človeškega telesa (povrhnjico, lasiščem, nohti, ustnicami in zunanjimi spolnimi organi) ali z zobmi in sluznico ustne votline zaradi izključno ali predvsem njihovega čiščenja, odišavljenja, spreminjanja njihovega videza, njihovega varovanja, ohranjanja v dobrem stanju ali korekcije telesnega vonja.

Če vi torej že prejmete kozmetične izdelke od dobavitelja, in so zmesi v končni obliki, kot so namenjeni končnemu uporabniku (da so že v končni embalaži in jih ne mešate vi sami) potem tudi ni zahtevano, da vam dobavitelj priskrbi varnostne liste posameznih surovin in/ali kozmetičnega izdelka.

V prmeru pa, da je kozmetični izdelek (čeprav v končni obliki) snov, potem razumemo, da bi vam bil dobavitelj dolžan priskrbeti tudi varnostni list, če so izpolnjeni pogoji iz Uredbe (ES) št. 1907/2006 (»Uredbe REACH«):

»NASLOV IVOBVEŠČANJE V DOBAVNI VERIGI

Člen 31

Zahteve za varnostne liste

Dobavitelj snovi ali zmesi dostavi prejemniku snovi ali zmesi varnostni list, izpolnjen v skladu s Prilogo II:

(a) kadar snov ali zmes izpolnjuje kriterije za razvrstitev kot nevarna v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008 ali

(b) kadar je snov obstojna, se kopiči v organizmih in je strupena ali zelo obstojna in se zelo lahko kopiči v organizmih v skladu s kriteriji iz Priloge XIII; ali

(c) kadar je snov zaradi drugih razlogov kot tistih iz točk (a) in (b) vključena na seznam, sestavljen v skladu s členom 59(1).«

Če bi pa vi sami formulirali kozmetične proizvode – mešali surovine v končne kozmetične izdelke – v tem primeru bi bilo smiselno pridobiti posodobljene varnostne liste.

Skratka, da povzamem - kar se tiče novega navajanja in označevanja titanovega dioksida v snoveh in zmeseh – na etiketah končnih kozmetičnih proizvodov le-to ni zahtevano v skladu z Uredbo (ES) št. 1272/2008.

Kako je pa glede titanovega dioksida v skladu z zakonodajo o kozmetičnih izdelkih pa je predpisano v Uredbi (ES) št. 1223/2009 o kozmetičnih izdelkih, ki sicer ni naše področje.«

Upam, da je moj zgornji odgovor razumljiv in vam je pomagal pri morebitnem vašem izzivu.

V nasprotnem primeru sem oddaljen le en kratek email ali telefonski kllic.

Omejitev odgovornosti:
Informacije na tem blogu so pripravljene z največjo možno skrbnostjo, vendar pa pri njih ne gre za (kemijsko) svetovanje in ponudnik ne prevzema nikakršne odgovornosti ali jamstva za pravilnost, točnost in ažurnost objavljenih vsebin. Če potrebujete nasvet za konkreten primer, nam lahko pišete na
bojan.dimic@bens-consulting.eu
Varnostni Listi Ostalo | 31. Aug 2021

  • Vsi prispevki
  • Varnostni listi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Ostalo

Nazaj

Bens Blog

Kako lahko naše izkušnje obrnete sebi v korist - brezplačni strokovni materiali, ki so kratki a vsebinsko bogati in vam bodo v pomoč pri vašem delu

X
To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.