Zaštita na radu je uvijek velika i važna tema. Ovo pitanje je naročito značajno pri radu sa opasnim hemikalijama. Zato danas donosim pregled najvažnijih obaveza koje definišu propisi o zaštiti na radu.
U Republici Srpskoj, ova pitanja regulisana su Zakonom o zaštiti na radu („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 1/08 i 13/10).
Zakon pod zaštitom i zdravljem na radu podrazumijeva „skup organizovanih mjera i aktivnosti usmjerenih ka stvaranju uslova koji obezbjeđuju:
- bezbjednost na radu,
- sprečavanje i otklanjanje opasnosti i štetnosti koje mogu prouzrokovati povrede na radu, profesionalna i druga oboljenja i oštećenja zdravlja radnika na radu,
- zaštitu zdravlja i radne sposobnosti radnika.“
U Federaciji Bosne i Hercegovine ova oblast definisana je Zakonom o zaštiti na radu („Službene novine Federacije BiH“, broj 79/20).
Prema ovom zakonu, sigurnost i zaštita zdravlja na radu predstavlja „osiguranje takvih uvjeta na radu kojima se u najvećoj mogućoj mjeri sprječava nastanak povreda na radu, profesionalnih oboljenja i oboljenja u vezi sa radom i koji stvaraju pretpostavku za punu fizičku, psihičku i socijalnu sigurnost zaposlenih.“
Prema propisima, obaveza svih pravnih i fizičkih lica je da obezbijede zaštitu i zdravlje na radu za sve zaposlene, prvenstveno sprovođenjem preventivnih mjera. Osnovna načela uključuju:
- izbjegavanje rizika,
- zamjenu opasnih procesa ili materija neopasnim ili manje opasnim,
- davanje prednosti kolektivnim nad pojedinačnim mjerama zaštite,
- osposobljavanje i obavještavanje radnika.
Važno je napomenuti da primjena mjera zaštite i zdravlja na radu ne smije stvarati troškove za radnike.
Poslodavac je dužan da obezbijedi:
- da radnik radi na radnom mjestu i u radnoj sredini u kojima su sprovedene mjere zaštite i zdravlja na radu,
- da radni proces bude prilagođen tjelesnim i psihičkim mogućnostima radnika,
- da radna sredina, sredstva za rad i sredstva i oprema za ličnu zaštitu na radu ne ugrožavaju zaštitu i zdravlje radnika i drugih lica,
- korištenje ispravnih sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu.
Veoma važan aspekt zaštite i zdravlja na radu je osposobljavanje radnika za bezbjedan i zdrav rad koje je potrebno izvršiti prilikom:
- zasnivanja radnog odnosa,
- premještaja na druge poslove,
- uvođenja nove tehnologije ili novih sredstava za rad,
- promjene procesa rada koji može prouzrokovati promjenu mjera za bezbjedan i zdrav rad.
Osposobljavanje za bezbjedan i zdrav rad zaposlenog mora da bude prilagođeno specifičnostima njegovog radnog mjesta.
Dodatno, poslodavac je dužan da radnicima obezbijedi uputstvo za bezbjednu upotrebu i rukovanje opasnih materija. U takvom uputstvu je potrebno navesti sve bitne karakteristike opasne materije i to na jednom od službenih jezika u Bosni i Hercegovini. Za hemikalije, svi potrebni podaci sadržani su bezbjednosno/sigurnosno-tehničkom listu.
Poslodavac će radnika upoznati sa svim vrstama rizika i sa konkretnim mjerama za zaštitu i zdravlje na radu. Ove mjere propisuju se aktom o procjeni rizika koji je poslodavac dužan da donese.
O tome, ali i obavezama radnika detaljnije ću pisati sljedeće nedjelje. Do tada, pišite mi o vašem iskustvu na poslovima bezbjednosti i zdravlja na radu na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike Tiger Lily on Pexels
nina.pajovic@bens-consulting.eu