U zadnje vrijeme sam se susrela sa nekoliko bezbjednosno/sigurnosno-tehničkih listova (BTL/STL) koji imaju jednu veliku manu – sastav nije dobro naveden.
Ovo je posebno značajno kada su u pitanju smješe, pa je neophodno razriješiti eventualne dileme.
Krenimo od početka.
Sadržaj BTL/STL je definisan propisima o hemikalijama. Ali pogledajmo detalje.
U Republici Srpskoj na snazi je Pravilnik o sadržaju bezbjednosno-tehničkog lista. Njime je definisano da se sastav smješe navodi u naslovu 3 BTL-a, i to u podnaslovu 3.2.
Prema Pravilniku, u sastavu smješe neophodno je navesti identifikatore pojedinačnih supstanci, njihovu koncentraciju i klasifikaciju.
Pod identifikatorima se podrazumijeva naziv supstance (npr. IUPAC naziv), REACH broj, EC i CAS broj.
Umjesto precizne koncentracije može se navesti opseg, a redoslijed navođenja supstanci određen je koncentracijom: od najviše ka najnižoj (tzv. opadajući redoslijed). Iznenađujuće često viđam dokumenta u kojem ovaj jednostavni princip nije ispoštovan.
U sastavu je potrebno navesti:
- supstance koje su klasifikovane kao opasne za zdravlje ljudi ili životnu sredinu, a u smješi su prisutne u određenoj koncentraciji,
- supstance za koje su propisane granične vrijednosti izloženosti na radnom mjestu, čak i kada nisu klasifikovane kao opasne,
- supstance koje se smatraju PBT ili vPvB ili su kandidati za uključivanje u Spisak posebno zabrinjavajućih supstanci, a prisutne su u koncentraciji koja je jednaka ili veća od 0,1%.
Koncentracija sastojka iznad koje ga je potrebno navesti u sastavu zavisi od toga da li je smješa klasifikovana kao opasna ili ne.
Za svaku od supstanci neophodno je navesti klasifikaciju, uključujući skraćenice za klase i kategorije opasnosti definisane u Spisku klasifikovanih supstanci.
Pored toga, navode se i pripadajuća obavještenja o opasnosti – H oznake, pri čemu u ovom dijelu BTL-a nije neophodno navesti njihov pun tekst. Umjesto toga, dovoljno je uputiti na naslov 16 gdje se navodi pun tekst svih H oznaka korištenih u naslovu 3.
Važno je naglasiti da se klasifikacija koja se navodi u podnaslovu 3.2. odnosi na čiste supstance sadržane u nekoj smješi. Klasifikacija same smješe na koju utiče klasifikacija sadržanih supstanci navodi se u naslovu 2 BTL-a. Dešava se da dođe do zabune, pa da se klasifikacija pojedinačnih supstanci navodi kao klasifikacija kompletne smješe. Obratite pažnju i na to.
U Federaciji Bosne i Hercegovine tek se očekuje usvajanje ekvivalentnog pravilnika. Pravila za izradu BTL/STL usklađuju se sa onima u Evropskoj uniji. Zato će u Federaciji Bosne i Hercegovine važiti ista pravila koja su već na snazi u Republici Srpskoj.
Podsjećam da je za BTL/STL koji nije izrađen u skladu sa propisima predviđena novčana kazna u iznosu od 5000 KM do 50000 KM. Propisane su i dodatne kazne za odgovorno lice, ali i zaštitne mjere zabrane vršenja djelatnosti.
Zato već danas provjerite da li je BTL/STL koji ste izradili dobar koristeći kontrolnu listu koju smo pripremili ranije. A ako niste sigurni kada morate dostaviti BTL/STL, onda je ovaj tekst za vas.
Ukoliko vam je potrebna pomoć prilikom izrade BTL/STL, javite mi se na nina.pajovic@bens-consulting.eu. Možemo vam pružiti savjet kako pravilno navesti sastojke, ali i uraditi sve za vas.
nina.pajovic@bens-consulting.eu