Pridobi mojo prilagojeno ponudbo ZDAJ >>

Težave pri označevanju proizvodov ali zakaj je vsaka podrobnost pomembna

Nedavno sem v nemških medijih zasledila zgodbo, ki odlično ilustrira, kako lahko navidezno nepomembne podrobnosti pri označevanju proizvodov povzročijo resne težave.  

Nemška proizvajalka sadnih pirejev se je znašla v neprijetni situaciji, ko ji je inšpektor za živila ustavil prodajo marmelade zaradi premajhnega tiska na etiketah.  

Čeprav je bila njena marmelada kakovostno popolnoma ustrezna, je bil tisk na etiketah za 0,33 mm premajhen glede na zahtevane standarde. 

Ta primer nas opozarja, da je pri označevanju proizvodov pomembna vsaka podrobnost – tudi tista, ki se nam zdi nepomembna. 

Ob tej novici sem takoj pomislila na “našo” kemijsko zakonodajo. Le-ta z najnovejšimi spremembami uredbe CLP (o razvrščanju, označevanju in pakiranju kemikalij) uvaja nova, strožja pravila za označevanje kemikalij.     

Nova pravila za označevanje kemikalij stopijo v veljavo s 1.1.2027. 

Da se vam torej ne bi zgodila podobna zgodba, kot se je proizvajalki marmelade iz Nemčije, že sedaj upoštevajte nova pravila za označevanja kemikalij. 

Čeprav se vam morda zdi, da je do tega datuma še dovolj časa, pa moje izkušnje kažejo, da prilagoditve terjajo več časa, kot si mislimo.  

Spremembe zajemajo natančne zahteve glede velikosti pisave, barv, kontrastov in postavitve varnostnih simbolov na etiketah. Zato ne čakajte do zadnjega trenutka. 

Samo predstavljajte si, da se vam zgodi podobno kot nemški proizvajalki marmelade. Vaš proizvod je kakovostno popolnoma ustrezen, vendar inšpektor za kemikalije ugotovi, da barva tiska na etiketi ni dovolj kontrastna ali da varnostni simboli niso pravilno postavljeni. Posledice lahko vključujejo zaustavitev prodaje, dodatne stroške za preoznačevanje in izgubo časa. 

Moj nasvet je, da si danes vzamete nekaj časa in se pravočasno pripravite na nove zahteve. Preverite svoje trenutne etikete, seznanite se z novimi standardi in ustrezno ter pravočasno načrtujete potrebne spremembe. 

Če pa imate vprašanja v zvezi z označevanjem kemikalij ali potrebujete pomoč pri prilagoditvi na nova pravila, mi  lahko pišete na  simona.miklavcic@bens-consulting.eu. 

Omejitev odgovornosti:
Informacije na tem blogu so pripravljene z največjo možno skrbnostjo, vendar pa pri njih ne gre za (kemijsko) svetovanje in ponudnik ne prevzema nikakršne odgovornosti ali jamstva za pravilnost, točnost in ažurnost objavljenih vsebin. Če potrebujete nasvet za konkreten primer, nam lahko pišete na
bojan.dimic@bens-consulting.eu
Varnostni Listi Ostalo | 11. Jun 2025

  • Vsi prispevki
  • Varnostni listi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Ostalo

Nazaj

Bens Blog

Kako lahko naše izkušnje obrnete sebi v korist - brezplačni strokovni materiali, ki so kratki a vsebinsko bogati in vam bodo v pomoč pri vašem delu

X
To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.