Naročite svojo individualno ponudbo za izdelavo varnostnih listov TUKAJ >>

Nova pravila pri označevanju kemikalij

Konec leta 2024 je bila objavljena večja sprememba Uredbe (ES) št. 1272/2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju kemikalij (Revizija CLP Uredbe). 

Revizija CLP Uredbe med drugim določa nova pravila glede označevanja kemikalij. Vsi nestrpno čakamo smernice, ki bodo bolj jasno definirale ta nova pravila. Pričakujemo jih pred poletjem. Do takrat pa smo za vas pripravili praktična navodila, ki so vam lahko v pomoč pri pripravi novih etiket.

V preteklosti je bilo pomembno, da je etiketa čitljiva oz. berljiva. Določena je bila velikost etikete in velikost CLP piktogramov, velikost pisave pa ni bila predpisana. Po novem pa je predpisana tudi najmanjša velikost pisave (velikost male črke “x”).

Vsi ti parametri so odvisni od prostornine embalaže, kar je prikazano v naslednji tabeli:

Najmanjše mere etiket in piktogramov in najmanješe velikosti pisave

Poleg najmanjše velikosti pisave so na novo določene tudi naslednje 4 značilnosti besedila na etiketi.

1. Besedilo mora biti natisnjeno v črni barvi na belem ozadju

Prej potem etiketa

2. Razmik med vrsticami mora biti najmanj 120 % velikosti pisave

Pri tem pravilu je v praksi največ težav. Kaj je razmik med vrsticami? Za vas smo pripravili 2 možni razlagi:

Razmik med vrsticami 1

Predpisana je velikost male črke x (npr. 1,2 mm).  Za osnovo izračuna razmika med vrsticami se upošteva velikost črke x.  Razmik med vrsticama 1 je 120 % od predpisame velikosti male črke x. Torej, če je 1,2 mm 100 %, je 120 % 1,44 mm.

Razmik med vrsticami

Razmik med vrsticami 2:

Predpisana je velikost male črke x (npr. 1,2 mm). Za osnovo izračuna razmika med vrsticami se upošteva velikost pisave Y. Razmik med vrsticama 2 je 120 % od velikosti pisave Y.

Razmik med vrsticami drugič

To sta le dve možni razlagi zahteve glede razmika med vrsticami.  Uradne smernice bodo povedale več.

Če povemo po domače, morate zagotoviti prazen prostor med najnižjim delom črke zgornje vrstice (npr. j) ter najvišjim delom črke v vrstici pod njo (npr. Č).

prazen prostor med najnižjim delom črke

3. Za besedilo se lahko uporabi samo ena vrsta pisave, ki je lahko berljiva in brez serifov.

Serif pisave so skupina pisav, ki jih prepoznamo po majhnih repkih ali “serifih” na koncih črk. Najbolj prepoznavna serif pisava je Times New Roman. Primer neustrezne pisave:

Lahko berljiva pisava brez serifov

 

4. Razmik med črkami mora biti primeren, da je izbrana pisava lahko berljiva.

Črke ne smejo biti stisnjene, kot so na spodnjem primeru:

Razmik med črkami

 

Pravila glede novega označevanja kemikalij bodo začela veljati s 1.1.2027, lahko pa jih upoštevate že sedaj. V primeru dodatnih vprašanj glede označevanja kemikalij, mi pišite na simona.miklavcic@bens-consulting.eu.

Omejitev odgovornosti:
Informacije na tem blogu so pripravljene z največjo možno skrbnostjo, vendar pa pri njih ne gre za (kemijsko) svetovanje in ponudnik ne prevzema nikakršne odgovornosti ali jamstva za pravilnost, točnost in ažurnost objavljenih vsebin. Če potrebujete nasvet za konkreten primer, nam lahko pišete na
bojan.dimic@bens-consulting.eu
Varnostni Listi Biocidi Ostalo | 10. Mar 2025

  • Vsi prispevki
  • Varnostni listi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Ostalo

Nazaj

Bens Blog

Kako lahko naše izkušnje obrnete sebi v korist - brezplačni strokovni materiali, ki so kratki a vsebinsko bogati in vam bodo v pomoč pri vašem delu

X
To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.