Veliko pozornosti na našem blogu namenjamo pomembni obveznosti t. i. prijavi centrom za zastrupitve (PCN).
Če še niste seznanjeni s to tematiko, vam predlagam, da si najprej preberete naš prispevek - Kaj je PCN in kako se navezuje na kodo UFI?
Če ste že seznanjeni s to tematiko, si pobližje poglejmo t.i, prostovoljno prijavo centrom za zastrupitve – prostovoljno PCN.
Kot lahko že sklepamo po samem poimenovanju, je prostovoljna PCN prijava centrom za zastrupitve, ki ni obvezna in je torej predložena prostovoljno.
Poznamo dve situaciji, ko se poslužujemo uporabe prostovoljne PCN. Poglejmo si obe možnosti v nadaljevanju.
Prvi primer. Predložite notifikacijo za zmes, ki ne zapade pod zahteve Priloge VIII. Odličen primer je zmes, ki je razvrščena samo s H4XX stavki o nevarnosti, ali celo zmes, ki ni razvrščena kot nevarna – nima nobenega stavka o nevarnosti.
Na tem mestu se morda vprašamo, čemu bi predložili informacije za nekatere zmesi, čeprav predpisi tega ne zahtevajo?
Prvi razlog je vsekakor to, da so te informacije namenjene pomagati centrom za zastrupitve pri njihovem delu. To je preprečiti potencialne primere zastrupitve pri npr. otrocih, pri obstoječih patoloških stanjih ipd. Prostovoljna PCN bi “tako omogočila hitrejšo in učinkovitejšo določitev kurativnih ukrepov”. (ECHA, Smernice o usklajenih informacijah, povezanih z zagotavljanjem nujne zdravstvene pomoči – Priloga VIII k uredbi CLP, Različica 5.0., April 2022, stran 39). To je kar dober razlog, kajne?
Tukaj je pa še drugi razlog, ki je zelo uporaben s praktičnega vidika – svojim strankam lahko posredujete UFI kodo. Le-te lahko potem uporabijo kot povezavo do sestave zmesi. Zakaj je to uporabno? Ker si s tem zagotovite varovanje vaših zaupnih poslovnih podatkov, saj ne boste rabili razkriti vseh snovi vaši stranki. Če potegnemo črto, je varovanje vašega znanja in izkušenj ključnega pomena za vaše uspešno poslovanje, mar ne?
Poglejmo si še drugi primer, kjer pride prostovoljna PCN v poštev.
Recimo, da gre za podjetje, ki ima sedež zunaj Evropske unije (EU), Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Severne Irske.
Kot nam je že znano, lahko PCN preko ECHA portala v skladu s prilogo VIII uredbe (ES) št. 1272/2008 (uredba CLP) predložijo samo podjetja, ki imajo sedež v EU/EGP ali na Severnem Irskem.
V takšnem primeru je pri uvozu kot zavezanec opredeljen uvoznik, da predloži PCN. Za uspešno predložitev potrebuje to podjetje dovolj informacij o teh zmeseh. V veliko primerih pa je sestava zmesi občutljiva in zaupna informacija.
Takšno sodelovanje se lahko zagotovi s podpisom dogovora o nerazkritju podatkov (t.i. “NDA” non-disclosure agreement) med sodelujočima stranema. Po podpisu dogovora lahko podjetje zagotovi uvozniku celotno sestavo zmesi.
Ampak, veliko podjetij izven EU ne želi razkriti celotne sestave kupcu. V tem primeru je prostovoljna PCN odlična rešitev.
Dobavitelj, ki ni ustanovljen v EU/EGP, lahko predloži prostovoljne PCN samo preko pravnega subjekta, ki ima sedež v EU/EGP (to je lahko npr. naše podjetje, saj imamo sedež v EU).
Tako dobavitelj izven EU/EGP prejme prostovoljni UFI. Ta prostovoljni UFI nato posreduje kupcem v EU/EGP. S tem ima uvoznik vse, kar se tiče sestave zmesi, da predložijo svoje PCN kot zavezanci (kot uvozniki zmesi). To izvedejo tako, da se v PCN referirajo na prostovoljni UFI – na svojih etiketah pa imajo svoj UFI, ne prostovoljnega.
Kot sem že omenil, je to način, da zaščitite celotno sestavo zmesi. Prostovoljni UFI ne bo pravno-formalno veljaven na etiketi, saj podjetje ni zavezanec znotraj EU/EGP.
Če potrebujete pomoč pri predložitvi prostovoljnih PCN, vam lahko naša ekipa pomaga. Preprosto nam pošljite e-mail na info@bens-consulting.eu in vam bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.
bojan.dimic@bens-consulting.eu