Spomnimo se, da se hitro približuje zadnji pomembni rok za PCN (1. januar 2025) – notifikacije zmesi, ki ne bodo več izvzete na podlagi prehodnega obdobja po 31. 12. 2024.
Edina država v EGP, ki sploh še ne sprejema PCN preko ECHA portala, ostaja Bolgarija. Trenutno ni nobenih informacij o tem, kdaj bo njihov sistem pripravljen pristopiti k ECHA portalu za predložitev notifikacij.
V tem nedavnem pregledu o izvajanju Priloge VIII k Uredbi CLP (Predložitve centrom za zastrupitve) so spremembe pri naslednjih državah: Avstrija, Češka, Irska, Liechtenstein, Španija in Švedska. V teh državah ni več mogoče predložiti notifikacije preko njihovih nacionalnih sistemov za zmesi, ki so namenjene za industrijsko uporabo.
Stanje glede PCN na Slovaškem zaenkrat ostaja enako:
»Slovaška zdaj sprejema notifikacije centrom za zastrupitve prek portala za predložitev ECHA, vendar nacionalna zakonodaja še ni bila spremenjena. Zavezanci morajo do nadaljnjega še naprej prijavljati svoje nevarne zmesi v skladu z nacionalno zakonodajo.«
To torej pravno formalno pomeni, da je potrebno za notifikacije na Slovaškem še vedno uporabiti nacionalni postopek.
Če želite dodatno preveriti zahteve, ki jih vsebuje ta dokument na 6 straneh, so vam na voljo vse ustrezne informacije po državah. Barve pa vam pomagajo krmariti in hitro preveriti:
- katere države so že povezane s portalom ECHA, zato začnete lahko začnete z notifikacijami zmesi;
- kako lahko pošljete notifikacije;
- v katerem jeziku morate predložiti svojo notifikacijo;
- ali obstajajo pristojbine, povezane z notifikacijo;
- kdaj lahko dejansko začnete dajati na trg svoje zmesi.
Če ste morda obtičali v zakonodaji ali preprosto nimate časa, vam lahko pomagamo. Kratka e-pošta naši ekipi (info@bens-consulting.eu) vam lahko prihrani ogromno časa in energije.
P.S.: pripravili tudi smo spletno stran, ki na enem mestu poda vse informacije glede PCN. Enostavno nas lahko tudi kontaktirate preko obrazca. Upam, da vam bo uporabna.
bojan.dimic@bens-consulting.eu