Naročite svojo individualno ponudbo za izdelavo varnostnih listov TUKAJ >>

Podjetje proizvaja 1 proizvod, ki ga prodaja 3 različnim dobaviteljem 

Vsakemu izmed njih proda proizvod pod različnim trgovskim imenom, prilagojenim glede na trg in okoliščine.  

Iz tega sledi logično vprašanje, ki ga je postavil tudi proizvajalec, ki me je kontaktiral:  

"Katera od teh imen moram uporabiti pri ISK prijavi in katera v PCN notifikaciji? Ali jih lahko razdelim (pol-pol) in se s tem izognem razkritju, da gre za enak proizvod?" 

Najprej poglejmo razliko med ISK prijavo in PCN notifikacijo ter kaj to pomeni za prijavo oziroma notifikacijo proizvoda z različnimi trgovskimi imeni: 

  •  ISK prijava oz. sporočanje je slovenska nacionalna prijava nevarnega proizvoda, ki se proizvaja ali vnaša v Slovenijo, vključno z vnosom za neposredno uporabo v lastni proizvodnji. ISK prijava velja le za Slovenijo, dostop do podatkov pa imata Urad za kemikalije in slovenski Center za zastrupitve.

    Zakonska osnova za ISK prijave je Pravilnik o sporočanju podatkov za kemikalije. 

    V ISK je potrebno prijaviti vsako trgovsko ime nevarnega proizvoda, ki se daje na trg na ozemlju Slovenije. Torej, če ima 1 proizvod več trgovskih imen, je potrebno prijaviti vsa trgovska imena, ki se proizvajajo v Sloveniji ali vnašajo v Slovenijo iz tujine.
     
  • PCN notifikacija pa je evropski postopek, s katerim podjetje v enotno evropsko podatkovno bazo centrov za zastrupitve javi informacije o nevarni zmesi. PCN notifikacija se lahko izvede za eno ali več držav ali pa za celotno območje evropskega gospodarskega prostora. Dostop do podatkov imajo pristojni organi posamezne države in Centri za zastrupitve v državah, v katerih je bila PCN notifikacija izvedena. 

    Zakonska osnova za PCN notifikacijo je 45. Člen Uredbe št. 1272/2008 (CLP).
     

PCN notifikacija temelji na sestavi izdelka in mora prav tako kot ISK vključevati vsa trgovska imena, pod katerimi se proizvod daje na trg.   

Na osnovi zapisanega lahko sedaj že sklepate...  Kaj smo svetovali proizvajalcu? 

Nasvet je bil preprost, vendar konkreten. 

V ISK mora, skladno z zakonodajo, ločeno prijaviti vsa trgovska imena, pod katerimi  proizvaja proizvod – ta imena so bila 3, zato je moral urediti 3 ločene ISK prijave.

Zaradi enake sestave proizvoda pa naj naredi 1 PCN notifikacijo, z vsebovanimi vsemi 3 trgovskimi imeni in vsemi državami EEA, kjer se bo proizvod dajal na trg.

Pri prijavi nevarnih proizvodov je potrebno upoštevati nacionalno (ISK prijave) in evropsko (PCN notifikacije) zakonodajo. Pravilna uporaba trgovskih imen in upoštevanje nacionalnih ter evropskih predpisov zagotavljata ustrezno obravnavo proizvodov na trgu ter omogočata učinkovito ukrepanje v primeru nesreč ali drugih nevarnih situacij.  

Če ste še vedno v dvomih, mi lahko pišete na email spela.hudobivnik@bens-consulting.eu, kjer vam bom z veseljem odgovorila na vsa vaša vprašanja.

Omejitev odgovornosti:
Informacije na tem blogu so pripravljene z največjo možno skrbnostjo, vendar pa pri njih ne gre za (kemijsko) svetovanje in ponudnik ne prevzema nikakršne odgovornosti ali jamstva za pravilnost, točnost in ažurnost objavljenih vsebin. Če potrebujete nasvet za konkreten primer, nam lahko pišete na
bojan.dimic@bens-consulting.eu
Varnostni Listi UFI / PCN | 16. Aug 2024

  • Vsi prispevki
  • Varnostni listi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Ostalo

Nazaj

Bens Blog

Kako lahko naše izkušnje obrnete sebi v korist - brezplačni strokovni materiali, ki so kratki a vsebinsko bogati in vam bodo v pomoč pri vašem delu

X
To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.