Ste se kot proizvajalec/dobavitelj/uvoznik kemikalij že kdaj vprašali, zakaj je potrebno za Slovenijo urediti ISK prijavo in PCN notifikacijo za isti proizvod? Prav to vam bom danes pojasnila v tem blogu.
Da pa bi lahko odgovorila na vprašanje iz naslova, moram začeti z osnovami.
Kaj je ISK prijava in kaj PCN notifikacija ter kakšna je razlika med njima?
- ISK prijava oz. sporočanje je slovenska nacionalna prijava nevarne kemikalije/zmesi, ki se proizvaja ali vnaša v Slovenijo, vključno z vnosom za neposredno uporabo v lastni proizvodnji. ISK prijava velja le za Slovenijo, dostop do podatkov pa imata Urad za kemikalije in slovenski Center za zastrupitve.
Zakonska osnova za ISK prijave je Pravilnik o sporočanju podatkov za kemikalije. - PCN notifikacija pa je evropski postopek, s katerim podjetje v enotno evropsko podatkovno bazo centrov za zastrupitve javi informacije o nevarni kemikaliji/zmesi. PCN notifikacija se lahko izvede za eno ali več držav ali pa za celotno območje evropskega gospodarskega prostora. Dostop do podatkov imajo pristojni organi posamezne države in Centri za zastrupitve v državah, v katerih je bila PCN notifikacija izvedena.
Zakonska osnova za PCN notifikacijo je 45. Člen Uredbe št. 1272/2008 (CLP).
Tako pri ISK prijavi kot pri PCN notifikaciji gre za postopke sporočanja relevantnih informacij organom, da lahko hitro in učinkovito ukrepajo. Bistvena razlika med obema je v tem, kdo vse ima možnost dostopanja do teh informacij. Pri ISK prijavi je dostop omejen na Slovenijo oziroma slovenske organe, pri PCN prijavi pa je to postopek, ki ureja dostop v celotni EU oziroma celotnem evropskem gospodarskem prostoru (EEA).
Sedaj, ko smo pogledali definicijo pojmov in ugotovili razlike, pa poglejmo pojdimo še korak dlje. Vse to nam bo omogočilo, da pridemo do odgovora iz naslova.
Kdo je zadolžen za ISK prijavo?
Za ISK prijavo je zadolženo podjetje, ki prvo proizvede ali vnese nevarno kemikalijo/zmes v Slovenijo. Če ima 1 proizvod več trgovskih imen, je potrebno prijaviti vsa trgovska imena, ki se proizvajajo v Sloveniji ali vnašajo v Slovenijo iz tujine.
Kako pa je pri PCN notifikaciji?
PCN notifikacijo bi moralo urediti podjetje, ki proizvede nevarno kemikalijo/zmes v EU ali je uvoznik nevarne kemikalije/zmesi v EU.
PCN notifikacijo bi torej moral urediti proizvajalec ali uvoznik za vse države EEA, v katerih se nevarna kemikalija/zmes daje na trg, in za vsa trgovska imena, ki spadajo pod ta proizvod.
Pa vendar vemo, da v praksi ni tako. V številnih primerih morajo dobavitelji/distributerji za PCN notifikacijo poskrbeti sami.
Povežimo sedaj vse te dele v celoto, da bomo lažje razumeli razloge za prijavo v ISK in PCN notifikacijo v Sloveniji.
Prvič, podjetja, ki proizvajajo nevarne kemikalije/zmesi v Sloveniji ali jih uvažajo iz tretjih držav, so zavezanci za PCN notifikacijo ter ISK prijavo.
Drugič, podjetja, ki vnašajo nevarne kemikalije/zmesi v Slovenijo iz drugih EU držav, morajo poskrbeti, da so kemikalije/zmesi prijavljene v ISK.
Tretjič, ISK prijava zagotavlja, da imata Urad za kemikalije in slovenski Center za zastrupitve dostop do podatkov o nevarnih kemikalijah/zmeseh na slovenskem trgu. PCN notifikacija pa omogoča dostop do teh informacij v širšem evropskem prostoru, kar je ključno za usklajeno ukrepanje v primeru nesreč. S kombinacijo obeh pristopov se zagotavlja celovita varnost na nacionalni in evropski ravni.
Upam, da je sedaj jasno kateri so razlogi za take postopke v Sloveniji.
Kemijska zakonodaja je izziv, ki ga ne gre jemati zlahka. Pri tem vam lahko pomagamo spremeniti te izzive v vaše prednosti. Vse kar morate narediti je, da me kontaktirate in poveste kako vam lahko pomagamo – moj e-mail je spela.hudobivnik@bens-consulting.eu.
bojan.dimic@bens-consulting.eu