Danes bi rada naslovila nek splošni »mit«, ki sem ga v komunikaciji s številnimi klienti opazila v zadnjem času. Ta »mit« pravi, »da je UFI potreben na etiketi proizvoda, ni pa obvezen na varnostnem listu - VL«.
UFI koda, Unikatni Identifikator Formulacije, ni novost, saj je že v uporabi več kot tri leta, natančneje od januarja 2021. Gre za 16-mestno kodo, ki se uporablja za označevanje nevarnih zmesi in se navaja na etiketah proizvodov, ki so razvrščeni kot nevarni.
Zato danes na kratko o tem kdaj mora biti UFI koda resnično navedena tudi v varnostnem listu? Kaj torej o tem pravi zakonodaja.
Dejstvo torej je, da se UFI kode v splošnih primerih res ne navaja v varnostnih listih za nevarne zmesi (Uredba CLP št.1272/2008, Aneks VIII, Del A, poglavje 5). Lahko pa to storite prostovoljno. Veliko strank to dela zaradi zagotavljanja celovite informacije svojim partnerjem. V tem primeru se UFI koda doda v točko 1.1. vašega varnostnega lista.
Vendar pa obstaja tudi v tem primeru izjema, ki jo morate poznati. Edina izjema pri navajanju UFI kode v varnostnih listih so nevarne zmesi, ki se prodajajo nepakirane (na primer mokri beton v tovornjaku ‘’hruški’’). V tem primeru je UFI koda v varnostnem listu obvezna. Navedena mora biti v oddelku 1.1. varnostnega lista.
Še več prispevkov na temo UFI in PCN notifikacij najdete na našem BENS blogu tukaj.
V primeru dodatnih vprašanj ali nejasnosti, me lahko kontaktirate na spela.hudobivnik@bens-consulting.eu.
bojan.dimic@bens-consulting.eu