Unikatni identifikator formulacije je slovenski prevod angleškega izraza Unique Formula Identifier ali UFI na kratko. (V nemščini se za UFI uporablja izraz Unikat-Identifikator der Formulierung).
UFI sodi v okvir zakonodaje, ki je stopila v veljavo s 1. januarjem 2021, in je namenjen varovanju uporabnikov kemikalij.
Kaj torej pomeni Unikatni identifikator formulacije in kako ga prepoznate?
UFI je enostavno povedano 16-mestna koda, ki se navaja na etiketah proizvodov, ki so razvrščeni kot nevarne zmesi. Iz tega je razvidno, da gre za novost pri označevanju. Običajno je navedena tudi v varnostnih listih.
V proces generiranja UFI kode so zavezani uvozniki in formulatorji zmesi (proizvajalci), ki dajejo zmes na trg v katerikoli državi Evropske Unije. Delno so vanj vpletena tudi podjetja, ki sama zmesi ne formulirajo, jih pa prepakirajo oz. preimenujejo.
Podjetje lahko UFI kodo generira s svojo davčno številko. Na to številko se potem v postopku notifikacije veže natančne informacije o sestavi in nevarnostih kemikalije (zmesi).
UFI za nevarne zmesi mora biti natisnjen na etiketi. Pri tem velja naslednje:
- Obvezen je za nevarne zmesi, razvrščene kot nevarne za zdravje (označene s stavkom o nevarnosti: H3XX).
- Obvezen je tudi za nevarne zmesi s fizikalnimi nevarnostmi (označene s stavkom o nevarnosti: H2XX).
- Ni pa obvezen za zmesi, ki so razvrščene le kot nevarne za okolje (označene s stavkom o nevarnosti: H4XX).
Naslednjič pa še o eni kratici, ki se najbolj pogosto uporablja skupaj s kodo UFI in zakaj je temu tako.
UFI koda, kot največkrat slišimo okrajšavo za Unikatni Identifikator Formulacije, ni nekaj novega. V veljavi je že več kot dve leti, od januarja 2021.
V osnovi gre za kodo, ki se uporablja pri označevanju nevarnih zmesi.
Kaj je torej UFI koda?UFI (angleško Unique Formula Identifier ali slovensko unikatni identifikator formulacije) je enostavno povedano 16-mestna koda. Navaja se na etiketah proizvodov, ki so razvrščeni kot nevarne zmesi.
V generiranje UFI kode in ustrezno označevanje nevarnih zmesi so zavezani uvozniki in formulatorji zmesi (proizvajalci nevarnih zmesi), ki prvi dajejo zmes na trg v katerikoli državi Evropske Unije. Delno so vanj vpletena tudi podjetja, ki sama zmesi ne formulirajo, jih pa prepakirajo oz. preimenujejo.
Podjetje lahko UFI-kodo enostavno generira s svojo davčno številko. Vendar pa to ni dovolj – več o tem, kaj je »prazna« UFI koda, si lahko preberete tukaj. Na toUFI kodo se potem v postopku notifikacije evropskim centrom za zastrupitve sporoči natančne informacije o sestavi in nevarnih lastnostih kemikalije (zmesi).
UFI za nevarne zmesi mora biti natisnjen na etiketi. Pri tem velja naslednje:
- Obvezen je za nevarne zmesi, razvrščene kot nevarne za zdravje (H3XX).
- Obvezen je tudi za nevarne zmesi s fizikalnimi nevarnostmi (H2XX).
- Ni pa obvezen za zmesi, ki so razvrščene le kot nevarne za okolje (H4XX).
Toliko na kratko o UFI kodi. Še več naših prispevkov na to temo lahko najtede tukaj.
Kmalu pa še o eni kratici, ki se običajno pojavlja skupaj z UFI kodo.
Če potrebujete pomoč pri obvladovanju izzivov kemijske zakonodaje, potem mi pišite na simona.miklavcic@bens-consulting.eu
bojan.dimic@bens-consulting.eu