Pogosto slišimo, da se Uredba (ES) št. 1272/2008 ("Uredba CLP") ne uporablja za kozmetične izdelke. To seveda drži, kar je najlažje razvidno iz tega, da kozmetični izdelki nimajo značilnih piktogramov, ki jih vidimo na nevarnih kemikalijah. Tudi v prvem členu Uredbe CLP piše, da se ta ne uporablja za kozmetične izdelke za končne uporabnike.
Navkljub zgoraj navedenim dejstvom Uredba CLP, vseeno pomembno vpliva na Uredbo (ES) št. 1223/2009 o kozmetičnih izdelkih. V kozmetičnih izdelkih npr. ni dovoljeno uporabljati (razen v izjemnih primerih) t.i. CMR snovi (kancerogenih, mutagenih, strupenih za razmnoževanje), tako kot jih definira ravno Uredba CLP. Torej je Uredba CLP vir informacij za nekatere prepovedi, ki veljajo tudi za kozmetične izdelke.
Seveda se tudi Uredba o kozmetičnih proizvodih sproti posodablja, vendar z zamikom glede na posodobitve Uredbe CLP, ki jim pravimo tudi ATP.
Poglejmo primer 17. ATP, ki je bil objavljen 28.5.2021 in spreminja ter določa razvrstitve nekaterim snovem. Uporabljati se začne 17. decembra 2022, ko snovi, ki so razvrščene kot CMR ne bodo smele biti več prisotne v kozmetičnih izdelkih.
V prihodnjih mesecih bo zagotovo objavljena tudi posodobitev Uredbe o kozmetičnih izdelkih, ki bo upoštevala te prepovedi oz. omejitve, vendar vam želim prikazati, da lahko s spremljanjem sorodne zakonodaje za več kot pol leta prehitite zakonodajalce in tako pridobite pomembne informacije, ki lahko vplivajo na vaše proizvode.
Če vam primanjkuje časa ali potrebujete pomoč pri razumevanju in spremljanju vseh sprememb na področju kemijske zakonodaje vam lahko pomagamo. Oddaljeni smo samo en klic ali e-mail.
bojan.dimic@bens-consulting.eu