V zadnjih mesecih dobivam veliko vprašanj na temo SVHC in SCIP poročanja.
Če ste novi na tem področju, potem priporočam, da si preberete spodnje tri prispevke, ki vam bodo olajšali razumevanje SVHC in SCIP področja:
- SCIP, SVHC, UFI in PCN kratice ter na kaj se nanašajo
- Kaj morate vedeti o SCIP podatkovni zbirki?
- SCIP infografika za hitrejše in lažje razumevanje
Danes pa na začetek, ker je ravno vprašanje namena ali cilja oblikovanja SCIP podatkovne zbirke eno prvih, ki ga dobim ob stiku z vami.
Torej, podatkovna zbirka SCIP ((Substances of Concern In articles, as such or in complex objects (Products)) ima po ECHA tri temeljne cilje:
- zmanjšati nastajanje odpadkov, ki vsebujejo nevarne snovi, s podpiranjem zamenjave snovi s seznama kandidatnih snovi v izdelkih, ki so dani na trg EU,
- dati na voljo informacije za nadaljnje izboljšanje postopkov obdelave odpadkov,
- omogočiti pristojnim organom spremljanje uporabe snovi, ki vzbujajo zaskrbljenost, v izdelkih in uvesti ustrezne ukrepe v celotnem življenjskem ciklu tovrstnih izdelkov, tudi na stopnji odpadkov.
Ključna beseda tukaj so »odpadki«.
Kljub temu, da je Uredba REACH že do sedaj od dobaviteljev izdelkov, ki vsebujejo snovi s seznama kandidatnih snovi v koncentracijah višjih od 0,1 % m/m zahtevala, da vsem vzdolž dobavne verige in potrošnikom na zahtevo zagotovijo dovolj informacij za varno uporabo teh izdelkov, pa te informacije niso prišle do upravljalcev odpadkov.
Podatkovna zbirka SCIP je zato poskus boljšega pretoka relevantnih informacij do konca življenskega cikla nekega proizvoda; to je do točke, ko posamezni izdelki dosežejo stopnjo odpadkov ali ko ob koncu uporabne dobe postanejo odpadki.
Podatkovna zbirka SCIP tako zagotavlja, da bodo enake informacije, kot so na voljo v dobavnih verigah, na voljo tudi upravljavcem odpadkov. Zato mora mora od 5. januarja 2021 vsak dobavitelj izdelka na trgu EU, ki vsebuje snov:
- ki vzbuja veliko zaskrbljenost (SVHC), s seznama kandidatnih snovi,
- in katere koncentracija je višja od 0,1 % masnega odstotka (m/m),
predložiti informacije o takem izdelku agenciji ECHA.
Toliko o ozadju nastanka in ciljih podatkovne zbirke SCIP in z njimi povezanimi obveznostmi.
Če potrebujete pomoč pri teh aktivnostih me kontaktirajte. Vsakodnevno pomagamo številnim podjetjem in verjamem, da lahko hitro in učinkovito pomagamo tudi vam.
bojan.dimic@bens-consulting.eu