Preuzmi moju prilagođenu ponudu SADA >>

Specifične procedure prilikom izvoza hemikalija

U prethodnom tekstu sam govorila o PIC postupku koji se sprovodi prilikom izvoza nekih hemikalija. A kako ova procedura potiče iz Roterdamske konvencije, potpisnice konvencije, što je i Bosna i Hercegovina, donose nacionalne propise za implementaciju.

U Evropskoj uniji Roterdamska konvencija implementira se na način kako je to utvrđeno Uredbom (EU) 649/2012 o izvozu i uvozu opasnih hemikalija, tzv. PIC uredbom.

Ovom uredbom uvode se dodatne obaveze koje prevazilaze obaveze iz Konvencije. Pored hemikalija za PIC postupak koje su obuhvaćene Konvencijom, definisane su i dodatne hemikalije za koje se u Evropskoj uniji traži sprovođenje ovog postupka.

To znači da izvoznici iz Evropske unije treba da sprovedu PIC postupak za sve hemikalije sa dodatnog spiska definisanog u PIC uredbi, a ne samo u Aneksu III Roterdamske konvencije.

PIC uredba proširuje obaveze na još jedan način. Definisan je i spisak hemikalija koje podliježu postupku prethodnog obavještenja. Pogledajmo na primjeru kako se sprovodi ovaj postupak.

Ukoliko kompanija iz Hrvatske želi da izveze hemikaliju B koja podliježe postupku prethodnog obavještenja u npr. Bosnu i Hercegovinu, izvoznik mora da sprovede sljedeći postupak:

  1. Izvoznik iz Hrvatske nadležnom organu svoje zemlje, odnosno nadležnom organu EU, dostavlja obavještenje o planiranom izvozu hemikalije B u BiH.
  2. Nadležni organ Hrvatske (zemlja izvoza) o planiranom izvozu obavještava nadležni organ BiH (zemlje uvoza) posredstvom nadležnog organa EU.
  3. Nadležni organ BiH potvrđuje da je zaprimio obavještenje čime se smatra da je postupak sproveden.
  4. O sprovedenom postupku nadležni organ obavještava izvoznika iz Hrvatske koji može da realizuje planirani izvoz u BiH.

U obrnutom slučaju, kada se hemikalija B izvozi iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku, obavezu dostavljanja obavještenja o izvozu ima izvoznik iz BiH.

Za razliku od PIC postupka, kod postupka prethodnog obavještenja nije potrebna izričita saglasnost zemlje uvoznice da bi izvoz mogao biti izvršen. Dovoljno je da je nadležni organ primio obavještenje o izvozu.

Kako se zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini usklađuje sa Evropskom unijom, i procedure vezane za uvoz i izvoz hemikalija se usklađuju sa PIC uredbom.

U Republici Srpskoj ova uredba je preuzeta kroz Pravilnik o uslovima za uvoz i izvoz hemikalija („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 86/19 i 37/24).

U Federaciji Bosne i Hercegovine još uvijek nemamo ekvivalentan pravilnik, ali je Zakonom o hemikalijama predviđeno njegovo donošenje. Ipak, sprovođenje Roterdamske konvencije vrši se na osnovu Odluke o zabrani odnosno ograničenju uvoza, proizvodnje, prometa i upotrebe određenih opasnih industrijskih hemikalija u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije BiH“, br. 52/16 i 47/19).

Ako ste izvoznik hemikalija iz Bosne i Hercegovine, morate provjerite da li se na hemikalije koje izvozite primjenjuje neka od objašnjenih procedura. Ako je to slučaj, morate kod nadležnog organa pokrenuti odgovarajući postupak.

Prvi kontakt su Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Federalno ministarstvo zdravstva. Dalja procedura u vezi sa ispunjavanjem obaveza iz Roterdamske konvencije (ili proširenih obaveza prema PIC uredbi) sprovodi se u saradnji sa Upravom BiH za zaštitu zdravlja bilja. Ovaj organ je fokalna tačka Bosne i Hercegovine za ovu konvenciju.

Znam da ovi postupci djeluju komplikovano. Ako vam je potrebna pomoć, javite mi se na nina.pajovic@bens-consulting.eu.


Foto:

Slika autora Tiger Lilyna Pexels


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 21. Mar 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.