Preuzmi moju prilagođenu ponudu SADA >>

Kada je prilikom izvoza hemikalija potrebno sprovesti PIC postupak

Ukoliko ste prometnik hemikalija, sigurno ste do sada čuli za tzv. PIC postupak. Obično se sa ovim terminom uvoznici hemikalija upoznaju kada nisu u mogućnosti u kratkom roku realizovati neki uvoz zbog određenih administrativnih procedura.

Zato ćemo danas pogledati o čemu se zapravo radi i kako da budete sigurni da su sprovedene sve procedure prije nego što krenete u realizaciju uvoza.

Šta je zapravo PIC postupak i koje još procedure povezujemo sa njim?

Radi se o proceduri obavještavanja nadležnih organa o planiranom izvozu hemikalija koje su regulisane posebnim propisom. Osnova za ovakvo postupanje definisana je u Roterdamskoj konvenciji koja definiše uslove za međunarodnu trgovinu zabranjenih ili strogo ograničenih hemikalija.

Razne zemlje imaju različite propise o hemikalijama, pa tako neka hemikalija koja je u jednoj zemlji zabranjena ili strogo ograničena u drugoj može da se koristi za određene namjene. Konvencija utvrđuje spisak ovakvih hemikalija za koje je prije izvoza iz jedne zemlje u drugu potrebno sprovesti PIC postupak (Aneks III Konvencije).

Cilj ovakve procedure je saradnja i podjela odgovornosti u međunarodnoj trgovini posebno opasnih hemikalija. Zbog procedure obavještavanja o planiranim izvozima i nemogućnosti realizacije nekog izvoza bez izričite saglasnosti zemlje uvoznice, za Roterdamsku konvenciju se kaže da je „džentlmenska“.

PIC (Prior Informed Consent) je postupak davanja izričite saglasnosti za uvoz na osnovu prethodnog obavještenja.

Šta to znači? Najbolje je da pogledamo na primjeru.

Ukoliko kompanija iz Bosne i Hercegovine želi da izveze hemikaliju A koja se nalazi za Aneksu III konvencije u npr. Srbiju, izvoznik mora da sprovede PIC postupak u sljedećim koracima:

  1. Izvoznik iz BiH nadležnom organu svoje zemlje dostavlja obavještenje o planiranom izvozu hemikalije A u Srbiju.
  2. Nadležni organ BiH (zemlja izvoza) o planiranom izvozu obavještava nadležni organ Srbije (zemlje uvoza) i od njega traži izričitu saglasnost da ovakav izvoz može biti realizovan.
  3. Nadležni organ Srbije (nakon provjera statusa hemikalije A, podataka o uvozniku i predviđene namjene hemikalije) dostavlja odgovor nadležnom organu BiH: izričita saglasnost se daje ili ne.
  4. Nadležni organ BiH o odluci nadležnog organa Srbije obavještava izvoznika.
  5. Izvoznik iz BiH postupa u skladu sa odgovorom nadležnog organa Srbije: realizuje izvoz na osnovu izričite saglasnosti ili odustaje od izvoza u slučaju negativnog odgovora.

U ovoj proceduri uvoznik u Srbiju ima pasivnu ulogu jer većina obaveza leži na izvozniku. Naravno, uvoznik mora da ispuni svoje obaveze prema nacionalnom zakonodavstvu svake od zemalja.

U obrnutom slučaju, kada se hemikalija A izvozi iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu, obavezu sprovođenja PIC postupka ima izvoznik iz Srbije, dok uvoznik u BiH čeka okončanje ovog postupka.

Imajte na umu: ukoliko je hemikalija regulisana Roterdamskom konvencijom zbog čega je za nju potrebno sprovesti PIC postupak, uvoznik u BiH nije oslobođen drugih obaveza definisanih propisima o hemikalijama.

Nadam se da vam je sada jasnije šta podrazumijeva PIC postupak. U sljedećem tekstu pisaću o proširenim obavezama koje proizlaze iz evropskih propisa o izvozu i uvozu određenih hemikalija, a koje se u određenoj mjeri primjenjuju i u BiH.

Ako niste sigurni da li je za hemikalije koje izvozite potrebno sprovesti PIC postupak, pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.


Foto:

Slika autora Chelaxy Designs na Unsplash


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 20. Mar 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.