Preuzmi moju prilagođenu ponudu SADA >>

Što je borovoljna prijava centru za trovanjePCN

Ako proizvodite ili uvozite opasne hemijske smješe u EU, vjerovatno vam je poznata obaveza podnošenja prijave centru za trovanje (PCN).

Ali šta ako vaša kompanija nema sjedište u EU? Ili šta ako želite da zaštitite formulaciju svog proizvoda a istovremeno obezbijedite usklađenost? Ovdje dobrovoljni PCN dolazi u obzir.

Šta je zapravo dobrovoljni PCN?

Dobrovoljni PCN je prijava koju podnosi kompanija koja nije zakonski obavezna da izvrši prijavu centru za trovanje, ali odlučuje da to učini kako bi svojim klijentima omogućila usklađenost. Ovu opciju obično koriste proizvođači izvan EU koji žele da pruže podršku svojim uvoznicima ili distributerima iz EU.

Za razliku od obavezne PCN prijave, dobrovoljna prijava sama po sebi ne ispunjava sve regulatorne obaveze. Uvoznici i dalje moraju da obezbijede usklađenost, ali dobrovoljni PCN može im ovu obavezu olakšati i pomoći u zaštiti povjerljivih poslovnih informacija (CBI).

Kada biste trebali razmotriti dobrovoljni PCN?

Ako ste proizvođač izvan EU – Ne možete da izvršite obaveznu PCN prijavu jer niste entitet iz EU, ali dobrovoljni PCN vam omogućava da pružite podršku svojim klijentima.

Ako se vaši uvoznici muče sa usklađenošću – Mnogi uvoznici nemaju resurse ili stručnost za vršenje PCN prijave. Ako im obezbijedite dobrovoljni UFI kod, možete pojednostaviti njihov proces.

Ako želite da zaštitite svoju formulaciju – Umjesto da otkrivate potpune podatke o sastavu svakom uvozniku, možete izvršiti dobrovoljni PCN i dati im UFI kod koji im je potreban da ispune zahtjeve u pogledu sastava kada podnose sopstvene PCN prijave.

Koja su ograničenja dobrovoljne PCN prijave?

Iako dobrovoljni PCN može biti od pomoći, važno je biti svjestan nedostataka:

  • UFI iz dobrovoljne PCN prijave ne može se navoditi na etiketama proizvoda – Na ambalaži se može odštampati samo zakonski zahtijevani UFI koji je podnio nosilac obaveze (EU/EEA entitet ili entitet sa sjedištem u Sjevernoj Irskoj).
  • Odgovornost je i dalje na uvozniku – uvoznici u većini slučajeva i dalje moraju da izvrše svoju obaveznu PCN prijavu.
  • Predstavlja dodatni trošak – Pošto dobrovoljni PCN ne zamjenjuje obaveznu prijavu, to može dovesti do većih troškova usklađenosti.

Da li treba da koristite dobrovoljni PCN?

Odluka o korišćenju dobrovoljnog PCN zavisi od vaše poslovne strukture i ciljeva. Ako je zaštita vaše formulacije prioritet, a vašim klijentima je potrebna podrška za usklađenost, to je dobra opcija.

Međutim, ako su vaši uvoznici dobro upućeni u PCN zahtjeve, to možda neće biti potrebno.

U sljedećem tekstu ćemo zaroniti u specifične prednosti i izazove dobrovoljne PCN prijave za uvoznike u odnosu na proizvođače – zato ostanite sa nama.

Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
UFI / PCN | 20. Mar 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.