Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Tetovaže i hemikalije: Šta unosimo pod kožu?

Kakvo je vaše mišljenje o tetovažama? Povezujete li ih sa hemikalijama?

Tetovaže su sve popularnije, a procjenjuje se da najmanje 12% Evropljana ima tetovažu. S obzirom na rasprostranjenost i dugu istoriju, možemo pretpostaviti da se proces tetoviranja danas odvija na visokom nivou. Definisani su higijenski standardi pa ne bismo trebali više brinuti o rizicima od primjene igala.

Međutim, relativno nova zabrinutost potiče od različitih hemikalija koje se koriste u bojama za tetoviranje. Razmatra se toksičnost hemikalija koje se koriste za ovu namjenu, posebno njihovih hroničnih efekata. Ali pogledajmo o kojim proizvodima zapravo govorimo kada govorimo o bojama za tetoviranje.

Bojama koje se koriste za tetoviranje smatraju se smješe koje se ubrizgavaju ili unose u kožu, sluzokožu ili očnu jabučicu bilo kojom procedurom (uključujući trajno šminkanje, tetoviranje, mikroblejding i mikropigmentaciju) sa ciljem označavanja ili iscrtavanja tijela neke osobe.

Boje za tetoviranje se prilikom izrade tetovaže ubrizgavaju ubodima igle u područje ispod površinskog sloja kože kako bi se formirao trajan crtež ili natpis. Kod trajne šminke se boje koriste na sličan način, pri čemu se iscrtavaju oblici koji podražavaju šminku (npr. tuš za oči i ruž za usne).

Boje za tetoviranje mogu da sadrže veliki broj hemikalija, pa i one koje uzrokuju alergije i iritaciju, ali i dovode do genskih mutacija i pojave karcinoma. Boje koje se ubrizgavaju u dublje slojeve kože mogu migrirati u različite organe i štetno uticati na zdravlje.

Čak i prilikom uklanjanja tetovaža laserom pigmenti se razgrađuju, a štetne supstance se oslobađaju i cirkulišu u tijelu. Boje korištene za tetoviranje ili trajnu šminku mogu u tijelu ostati zauvijek što dovodi do dugoročne izloženosti opasnim supstancama.

Sve su to razlozi zbog kojih je upotrebu hemikalija u bojama za tetoviranje bilo neophodno strogo regulisati. Kao i druga ograničenja pojedinih hemikalija, i ovo je u Evropskoj uniji propisano REACH uredbom. Ograničenje je usvojeno 2020. godine, a počelo je da se primjenjuje 4. januara 2022. godine. Za neke supstance primjena je bila odložena do 4. januara 2023. godine.

U Bosni i Hercegovini propise o ograničenjima i zabranama hemikalijama trenutno imamo samo u Republici Srpskoj. Međutim, iako su bile u planu izmjene aktuelnog Pravilnika o ograničenjima i zabranama hemikalija koje bi obuhvatile i boje za tetoviranje, to do danas nije realizovano.

Ovo ograničenje je definisano prema klasama opasnosti, ali je definisan i određeni broj konkretnih supstanci čija je upotreba ograničena. Procijenjeno je da je ovim ograničenjem obuhvaćeno više od 4000 različitih supstanci.

Smješe koje se koriste za tetoviranje ne smiju da sadrže sljedeće supstance:

  • supstance klasifikovane kao karcinogene ili mutagene kategorije 1A, 1B ili 2, u koncentraciji iznad 0,00005%,
  • supstance klasifikovane kao reproduktivno toksične kategorije 1A, 1B ili 2, u koncentraciji iznad 0,001%,
  • supstance klasifikovane kao senzibilizatori kože kategorije 1, 1A ili 1B, u koncentraciji iznad 0,001%,
  • supstance klasifikovane kao:
    • korozivne za kožu kategorije 1, 1A, 1B ili 1C,
    • iritativne za kožu kategorije 2,
    • teško oštećenje oka kategorije 1,
    • iritativne za oko kategorije 2,

u koncentraciji iznad 0,1%, odnosno 0,01% (u zavisnosti od namjene).

Ograničenjem su obuhvaćene i supstance koje su posebnim propisima zabranjene ili ograničene za upotrebu u kozmetičkim proizvodima, ako su prisutne u koncentraciji iznad 0,00005%.

Sve smješe za tetoviranje od 4. januara 2022. godine moraju nositi oznaku „Smješa namijenjena za tetoviranje ili za trajnu šminku“. Takođe, sastojke je potrebno deklarisati u skladu sa zahtjevima propisa o kozmetici.

Boje za tetoviranje samo su još jedan u nizu proizvoda koji sadrže hemikalije i koje je potrebno regulisati. Iako kod nas još uvijek nisu jasno definisane, potrebno je obratiti pažnju na bezbjednost ovih proizvoda.

Ako ste uvoznik ili korisnik boja za tetoviranje i trajnu šminku, obratite pažnju na pravila koja važe u Evropskoj uniji. Sigurno je da će ona u narednom periodu stići i kod nas.

A ako volite da ukrašavate lice ili tijelo tetovažama ili trajnom šminkom, obratite pažnju na to kome poklanjate svoje povjerenje, pa i svoje zdravlje.

Brinu li vas hemikalije u nekim proizvodima? Pišite mi o tome na nina.pajovic@bens-consulting.eu.


Avtor izvirne slike: Annie Spratt na Pixaby


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
REACH Drugo | 07. Mar 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.