Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Jedan klijent mi je nedavno postavio zanimljivo pitanje o jednoj vrsti hemikalija: da li se boje za ukrašavanje jaja smatraju hemikalijama koje treba da upišemo u Inventar hemikalija? Pošto se radi o hemijskim supstancama ili smješama koje se koriste za određenu namjenu, ovo pitanje treba detaljnije razmotriti.

Bojenja jaja je tradicionalni uskršnji običaj, a svake godine sve je veći izbor različitih vrsta boja koje su u ovu svrhu koriste. Iako su najduže korištene boje u obliku praha, sve češće se koriste tečnosti ili gelovi.

Ako ste uvoznik ovakvih proizvoda, ovo je pravo vrijeme da provjerimo da li su ovi proizvodi hemikalije i da li prilikom njihovog uvoza treba da ispoštujete posebne zahtjeve.

Prema namjeni, boje koje se koriste za ukrasno bojenje ljuski jaja (ili za njihovo obilježavanje žigom) smatraju se prehrambenim aditivima. Radi se o sredstvima koja su definisana Pravilnikom o prehrambenim aditivima („Službeni Glasnik BiH“, br. 33/18 i 6/21).

Pogledajmo ključne definicije iz navedenog pravilnika:

  • Prehrambeni aditiv je svaka supstanca koja se sama po sebi ne konzumira kao hrana, niti je prepoznatljiv sastojak određene hrane bez obzira na hranjivu vrijednost, a čije je dodavanje hrani namjerno zbog tehnoloških razloga u proizvodnji, preradi, pripremi, obradi, pakovanju, prevozu ili skladištenju i ima za posljedicu, ili se može očekivati da će imati za posljedicu, da će aditiv ili njegovi nusproizvodi postati direktno ili indirektno sastojak hrane.“
  • Boje su supstance koje daju ili obnavljaju boju u hrani, a obuhvataju osim sintetizovanih boja i prirodne sastojke hrane i prirodne izvore koji se obično ne uzimaju kao hrana i koji se obično ne koriste kao tipični sastojci hrane.“

Prema navedenim definicijama možemo zaključiti da se boje za farbanje jaja svrstavaju u prehrambene aditive. Radi se o supstancama koje se same po sebi ne konzumiraju kao hrana, ali se u hranu dodaju tokom prerade, odnosno pripreme. Prema namjeni, farbe za jaja se svrstavaju u boje kao funkcionalni razred prehrambenih aditiva.

Pravilnik detaljno propisuje koje boje mogu da se koriste za farbanje jaja. One su, kao i drugi prehrambeni aditivi, označene E brojem.

Na isti način prehrambene aditive definiše i Pravilnik o prehrambenim aditivima Republike Srpske.

Kada smo utvrdili da se boje za jaja smatraju prehrambenim aditivima, pogledajmo da li se propisi o hemikalijama primjenjuju na ovu kategoriju.

Prema Zakonu o hemikalijama Federacije Bosne i Hercegovine i Zakonu o hemikalijama Republike Srpske, prehrambeni aditivi su izuzeti od većine propisanih obaveza. To podrazumijeva odredbe o:

  • klasifikaciji, obilježavanju i pakovanju hemikalija,
  • bezbjednosno/sigurnosno-tehničkom listu (BTL/STL),
  • upisu u Inventar hemikalija,
  • uvozu i izvozu hemikalija.

Treba imati na umu da se ovi izuzeci odnose na finalni oblik proizvoda (npr. kesica boje za farbanje jaja koja je namijenjena potrošaču u opštoj upotrebi). Ukoliko neki domaći proizvođač uvozi pojedinačne supstance u svrhu formulisanja farbe za jaja, takve supstance nisu izuzete od svih obaveza. Za njih je potrebno izraditi BTL/STL.

Slična situacija je i sa sirovinama za proizvodnju kozmetičkih proizvoda. Iako za gotov kozmetički proizvod nije potrebno izraditi BTL/STL, za sirovine za njegovu proizvodnju ovaj dokument je neophodan.

Sada znate: ako planirate uvoz farbe za jaja kao gotovog proizvoda, potrebno je da ispoštujete zahtjeve koje za prehrambene aditive definišu propisi o hrani. Za više informacija posjetite stranicu Agencije za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine.

Ako uvozite sirovine za proizvodnju prehrambenih aditiva ili kozmetičkih proizvoda, onda obratite pažnju i na zahtjeve propisa o hemikalijama.

Ako imate slična pitanja o graničnim proizvodima, pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.


Avtor izvirne slike: Alexander Grey na Unsplash


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 31. Jan 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.