Ukoliko uvozite biocide u Bosnu i Hercegovinu, vjerovatno ste se do sada suočili sa problemom neusklađenih propisa o biocidima u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj.
Propisi o biocidima trenutno postoje samo u Republici Srpskoj. Zbog toga uvoznici iz Federacije Bosne i Hercegovine često imaju dilemu oko toga koje procedure važe za uvoz biocida.
Iako u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu u primjeni propisi o biocidima, a ni sam pojam „biocid“ nije definisan, to ne znači da je uvoz biocida slobodan. Postoji nekoliko stvari koje je potrebno provjeriti prije nego što realizujete uvoz.
Prvo što treba da imate u vidu je da su u Federaciji Bosne i Hercegovine u primjeni propisi o otrovima. Oni se primjenjuju na sve hemijske proizvode, uključujući i biocide.
Propisi o otrovima definišu da je potrebno da pribavite dozvolu za uvoz svih hemijskih proizvoda ukoliko sadrže otrove, tj. supstance sa utvrđene Liste otrova (Rješenje o utvrđivanju Liste otrova koji se mogu stavljati u promet u Federaciji Bosne I Hercegovine (“Službene novine FBiH”, broj 50/08)).
Zato je prvi korak provjera sastav proizvoda, u ovom slučaju biocida, da biste utvrdili da li sadrži otrove. Ukoliko biocid sadrži otrov (supstancu sa Liste otrova), potrebno je da pribavite potrebne dozvole:
- rješenje/dozvolu Federalnog ministarstva zdravstva kojim se uvozniku odobrava obavljanje djelatnosti prometa otrova i
- rješenje o uvoz konkretnog proizvoda koji sadrži otrove.
Ukoliko proizvod ne sadrži otvore, uvoz je slobodan sa aspekta propisa o otrovima.
Drugo što treba da provjerite je da li postoje dodatni zahtjevi za uvoz konkretnog proizvoda prema tarifnom broju. Npr. Za tarifne brojeve 3808 10 (insekticidi), 3808 20 (fungicidi) 3808 30 (herbicidi) potrebno je pribaviti dodatnu dozvolu za uvoz (tzv. D dozvolu) koju izdaje Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja.
Dodatne zahtjeve provjerite sa svojim špediterom prije realizacije samog uvoza.
Treća stvar je takođe veoma važna: provjerite da li je proizvod adekvatno deklarisan te da li su budućim korisnicima dostupni podaci za adekvatnu primjenu. Naravno, podaci treba da budu navedeni na jednom od jezika u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini.
Iako u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu propisani precizni uslovi za deklarisanje biocida, važe opšta pravila o deklarisanju proizvoda. Ona su zasnovana na propisima o zaštiti potrošača i treba da osiguraju pravilnu primjenu i adekvatnu zaštitu korisnika, gdje je potrebno.
Nećete pogriješiti ako primijenite pravila koja za obilježavanje biocida važe u Republici Srpskoj.
Veoma je važno da imate u vidu i propise koji se na biocide primjenjuju u Republici Srpskoj. Ukoliko planirate da biocide koje uvozite stavljate i na tržište Republike Srpske, morate ispuniti sve propisane zahtjeve. Više o tome pročitajte u ovom tekstu.
U Federaciji Bosne i Hercegovine je 2020. godine usvojen Zakon o hemikalijama. Iako je njegova puna primjena uslovljena donošenjem podzakonskih akata, imajte u vidu da se određene odredbe ovog zakona odnose i na biocide.
Nadam se da vam je sada jasnija procedura stavljanja biocida na tržište Federacije Bosne i Hercegovine.
Ako niste sigurni da li se vaši proizvodi smatraju biocidima, onda je ovaj tekst za vas.
Imate li još neke nejasnoće u vezi sa biocidima ili hemikalijama uopšte? Pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike: Kreuz_und_Quer on Unsplash
nina.pajovic@bens-consulting.eu