Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Koje hemikalije smatramo naročito opasnim hemikalijama?

Do sada sam često pisala o opasnim hemikalijama, ali sigurno ste se susreli i sa terminom „naročito opasne hemikalije“ (tzv. NOH).

Nije svaka hemikalija opasna, niti je svaka opasna hemikalija naročito opasna. Propisi o hemikalijama definišu koje hemikalije se smatraju naročito opasnim, te definišu dodatne obaveze za takve hemikalije.

Naročito opasne hemikalije nisu definisane zakonima o hemikalijama u Bosni i Hercegovini, već se ovaj termin uvodi kroz podzakonske akte.

U Republici Srpskoj, to je učinjeno kroz Pravilnik o uslovima za obavljanje djelatnosti sa hemikalijama. Ovaj pravilnik naročito opasne hemikalije definiše na sljedeći način:

Naročito opasne hemikalije su hemikalije koje su, prema propisu kojim se uređuje klasifikacija, obilježavanje i pakovanje hemikalija, klasifikovane u najmanje jednu od sljedećih klasa opasnosti:

  • akutna toksičnost kategorije 1, 2 ili 3,
  • karcinogenost kategorije 1A ili 1B,
  • mutagenost germinativnih ćelija kategorije 1A ili 1B,
  • toksičnost po reprodukciju kategorije 1A ili 1B,
  • specifična toksičnost za ciljni organ – jednokratna izloženost kategorije 1,
  • specifična toksičnost za ciljni organ – višekratna izloženost kategorije 1.“

Prema navedenom, jasno je da se radi o hemikalijama koje predstavljaju visok rizik za zdravlje ljudi. Zbog toga su za njih, pored standardnih zahtjeva za bezbjedan rad sa hemikalijama, propisani i dodatni zahtjevi.

Prvi i najvažniji zahtjev je da naročito opasne hemikalije mogu da koriste samo profesionalni korisnici. To znači da hemikalije klasifikovane u neku od navedenih klasa opasnosti ne mogu da budu isporučene opštim korisnicima.

Dodatno, ovakve hemikalije ne mogu da budu dostupne u maloprodaji kao sredstva opšte upotrebe.

Posebni zahtjevi propisani su i za skladištenje, ali i rad sa ovakvim hemikalijama.

Prilikom skladištenja, naročito opasne hemikalije je potrebno fizički odvojiti od ostalih hemikalija i drugih predmeta. Pristup neovlaštenim licima treba da bude onemogućen, a prostorije moraju biti zaključane.

Rad sa ovakvim hemikalijama treba da vrše najmanje dva radnika istovremeno.

Rukovanje naročito opasnim hemikalijama iziskuje posebnu pažnju i sprovođenje dodatnih preventivnih mjera kako bi se izbjegli akcidenti. Njih je potrebno uskladiti sa mjerama za sprečavanje hemijskih akcidenata, protivpožarnim mjerama, mjerama za bezbjednost i zdravlje na radu, kao i mjerama zaštite životne sredine.

Lica koja vrše djelatnost sa naročito opasnim hemikalijama treba da propišu bezbjednosne procedure za prijem, izdavanje, čuvanje i transport ovakvih hemikalija. Pravilnik detaljnije propisuje šta procedure treba da obuhvate.

Važno je napomenuti da je prilikom upisa naročito opasnih hemikalija u Inventar hemikalija u dokumentaciji potrebno naglasiti da se radi o takvim hemikalijama. Nisu propisane dodatne obaveze u ovom postupku, ali je klasifikacija hemikalije kao naročito opasne od značaja za provjeru prihvatljivosti predviđene namjene.

Kako sam prethodno navela, ovakve hemikalije ne mogu da se stavljaju u promet za opštu upotrebu. Opšti korisnici ne mogu da koriste ovakve hemikalije, već je njihova upotreba ograničena na profesionalne i industrijske korisnike.

Provjerite da li u svom prodajnom programu imate naročito opasne hemikalije. Ako je odgovor potvrdan, jeste li preduzeli neophodne preventive mjere i utvrdili zahtijevane procedure?

Ako niste sigurni da li su vaše hemikalije naročito opasne, javite mi se na nina.pajovic@bens-consulting.eu. Sigurno vam mogu pomoći. 


Avtor izvirne slike: Mikhail Nilov on Unsplash


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 16. Jan 2025

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.