Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Čišćenje i održavanje higijene u industrijskim i institucionalnim okvirima

Da li volite da čistite? Moram priznati da meni to nije omiljena aktivnost. Radije bih čitala knjigu.

Međutim, postoje oblasti u kojima čišćenje i održavanje higijene ne može biti stvar volje, odluke ili raspoloživog vremena. Za neke oblasti postoje striktne procedure ali i zakonske obaveze.

U industrijskim i institucionalnim uslovima održavanje visokih standarda higijene je od suštinskog značaja za osiguranje sigurnosti i kvaliteta proizvoda ili usluga. Ali i zaštite zdravlja zaposlenih i korisnika, odnosno potrošača.

Prehrambena industrija ali i drugi objekti u kojima se posluje sa hranom (hoteli, restorani, menze) posebno su osjetljivi na kontaminaciju. Loša higijena može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema potrošača i povlačenja proizvoda sa tržišta.

Zato za ovaj sektor postoje rigorozni higijenski standardi i procedure čišćenja. Redovno čišćenje i dezinfekcija površina, opreme i radnih prostora pomaže u sprečavanju razvoja i širenja mikroorganizama. Tako se osigurava sigurnost hrane, bezbjednost potrošača i trajnost proizvoda.

Odabir adekvatnih hemijskih sredstava za čišćenje je ključan za efikasno uklanjanje nečistoća. Pored univerzalnih sredstva koja često koristimo u domaćinstvu, postoji veliki broj specijalnih sredstava za čišćenje. U industriji su ona namijenjena za rješavanje specifičnih problema (npr. za uklanjanje kamenca ili masnoće).

Ova sredstva uglavnom spadaju u deterdžente koji su regulisani propisima o hemikalijama. Veoma su važni i proizvodi koji se koriste za uništavanje ili sprečavanje rasta mikroorganizama (dezinficijensi), sredstva za uništavanje glodara (rodenticidi) i druga sredstva iz grupe biocida.

Za efikasno čišćenje i održavanje higijene ključno je nekoliko koraka:

  1. Procijeniti kada i koliko često određene površine ili uređaji treba da se čiste: U prehrambenoj industriji ovo je dio tzv. HACCP sistema (analiza opasnosti i kritičnih kontrolnih tačaka).

  2. Izabrati adekvatna hemijska sredstava: Sredstva koja se koriste u prehrambenoj industriji ili na drugim mjestima na kojima se hrana proizvodi, priprema ili služi, moraju biti pogodna za takvu namjenu. Prilikom registracije biocidnih proizvoda, upotreba na površinama koje dolaze u kontakt sa hranom mora biti odobrena.

  3. Pravilna upotreba i doziranje: Važno je pridržavati se uputstava proizvođača za upotrebu, doziranje, ali i primjenu određene opreme. Prekomjerna upotreba može dovesti do ostataka koji mogu kontaminirati hranu, dok nedovoljna upotreba može biti neefikasna. Za efikasno djelovanje sredstava za dezinfekciju ključno može biti prethodno čišćenje površine. Nečistoće ili organska opterećenja mogu smanjiti ili potpuno eliminisati biocidnu funkciju proizvoda.

  4. Obuka zaposlenih: Zaposleni moraju biti adekvatno obučeni za pravilno rukovanje i upotrebu hemijskih sredstava. Ovo uključuje razumijevanje bezbjednosno/sigurnosno-tehničkih listova i etiketa za hemikalije. Ovdje se nalaze ključne preporuke za bezbjednu upotrebu, ali i postupanje u hitnim slučajevima.

  5. Dostupnost adekvatne opreme za primjenu sredstava i ličnu zaštitu: Zaposleni moraju imati na raspolaganju i koristiti odgovarajuću zaštitnu opremu koju je preporučio proizvođač hemikalija (rukavice, naočale, pregača i sl.). Adekvatna zaštita je neophodna za bezbjedan rad sa hemikalijama.

  6. Redovno održavanje i Inspekcija: Redovno održavanje opreme i inspekcija prostora su ključni za identifikaciju i rješavanje potencijalnih problema prije nego što postanu ozbiljni. Takođe, oni su uslov za kontinuirano unapređenje procesa.

Još nekoliko stvari je veoma važno. Prostorije u kojima se koriste hemijska sredstva moraju biti dobro ventilisane kako bi se smanjila izloženost radnika. Kada se ne koriste, hemijska sredstva treba adekvatno skladištiti, van domašaja neovlašćenih lica i u skladu sa uputstvima proizvođača.

I ne zaboravite: ako neko sredstvo nije adekvatno obilježeno, ne može da se zaključi za koju namjenu i kako se koristi – nemojte ga koristiti.

Efikasno čišćenje i održavanje higijene u industrijskim i institucionalnim okvirima zahtijevaju pažljivo planiranje. Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi za hemikalije sadrže vrijedne informacije koje će vam olakšati ovaj proces.

Čišćene je sigurno jedina aktivnost koja se vidi samo kada se ne radi. Budite odgovorni, ne dozvolite da vaši klijenti ili kupci vaših proizvoda primijete da ste propustili da obavite ovaj posao. Time možete ugroziti njihovu bezbjednost ali i kompromitovati svoju reputaciju.

Ako vam treba pomoć u tumačenju bezbjednosno/sigurnosno-tehničkih listova ili preporuka za primjenu hemijskih sredstava, pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu


Avtor izvirne slike: : https://pixabay.com/photos/girl-goggles-mop-cleaning-clean-1531575/


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
BTL/STL Biocidi Drugo | 04. Oct 2024

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.