Nedavno sam dobila zanimljivo pitanje koje se odnosilo na obilježavanje opasnih materija u prevozu.
Konkretno, pitanje je glasilo zašto se u nekim slučajevima, pored standardne ADR oznake (listice opasnosti) koristi i dodatna oznaka za materije opasne po životnu sredinu.
Koleginica Simona Miklavčič, naš ADR savjetnik za bezbjednost, mi je pomogla sa odgovorom. Možda bi mogao biti zanimljiv i vama.
Pakovanja (ambalaža zajedno sa sadržajem spremna za otpremu) koja sadrže materije opasne po životnu sredinu moraju biti trajno obilježena oznakom za materije opasne po životnu sredinu. Zato je to dodatna oznaka koja ne zavisi od UN broja i pripadajuće ADR oznake.
Ona izgleda ovako:
Kako da znamo koje materije su opasne po životnu sredinu?
Ukoliko su vam poznati propisi o klasifikaciji, obilježavanju i pakovanju opasnih hemikalija, onda znate odgovor na ovo pitanje. Materije opasne po životnu sredinu su one koje u naslovu 2 bezbjednosno/sigurnosno-tehničkog lista ili na etiketi imaju navedenu najmanje jednu H4XX oznaku:
- H400 Veoma toksično po živi svijet u vodi.
- H410 Veoma toksično po živi svijet u vodi sa dugotrajnim posljedicama.
- H411 Toksično po živi svijet u vodi sa dugotrajnim posljedicama.
- H412 Štetno za živi svijet u vodi sa dugotrajnim posljedicama.
- H413 Može da dovede do dugotrajnih štetnih posljedica po živi svijet u vodi.
Robom opasnom po životnu sredinu u smislu propisa o prevozu opasnih materija smatraju se hemikalije koje su prema propisima o klasifikaciji klasifikovane kao toksične. To znači da su im dodijeljene oznake H400, H410 ili H411. Prema propisima o prevozu opasnih materija (ADR), ove hemikalije moraju biti označene dodatnom oznakom o opasnosti po životnu sredinu.
Pogledajmo primjer.
Hemikalija je prema propisima o klasifikaciji klasifikovana kao H225 (Lakozapaljiva tečnost i para) i H411 (Toksično po živi svijet u vodi sa dugotrajnim posljedicama).
U skladu sa propisima o prevozu opasnih materija ovoj hemikaliji je dodijeljen UN broj 1268, a roba u prevozu mora biti obilježena oznakom, odnosno listicom opasnosti klase 3. Ona izgleda ovako:
Međutim, zbog oznake H411, potrebno je navesti i dodatnu oznaku koja ukazuje na opasnost po životnu sredinu. To znači da će u našem primjeru prevoz biti obilježen na sljedeći način:
Postoje i izuzeci. U slučaju materija opasnih po životnu sredinu to su pakovanja koja sadrže manje od 5 litara tečnih ili 5 kilograma čvrstih materija. Ova pakovanja ne zahtijevaju dodatnu oznaku opasnosti po životnu sredinu.
Radi se o slučaju prevoza manjih ambalažnih jedinica o čemu više možete pročitati ovdje.
Obilježavanje materija opasnih po životnu sredinu je dobar primjer povezanosti propisa o hemikalijama i propisa o prevozu opasnih materija.
Ako želite da se podsjetite kako prepoznati opasnu materiju u prevozu, pogledajte ovaj tekst.
Ako i vi imate neko zanimljivo pitanje u vezi sa obilježavanjem opasnih materija, pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Slika: https://unsplash.com/photos/white-and-black-storage-truck-on-gray-asphalt-road-UlmLMQC8pJ4
nina.pajovic@bens-consulting.eu