Ako prodajete hemikalije, znate koliko je važno pronaći pravi put do potencijalnog kupca.
Digitalna era pruža velike mogućnosti za detaljno prezentovanje proizvoda na raznim online platformama, najčešće putem vaše internet stranice.
Međutim, važno je znati kakvi su zahtjevi hemijskih propisa za ovakvu vrstu prodaje, odnosno nuđenja hemikalije kupcima na daljinu.
Čak i prilikom internet prodaje, kupac mora biti svjestan opasnosti koje predstavlja hemikalija prije nego što proizvod stavi u korpu.
Da biste kupca adekvatno informisali, na internet stranici se uz osnovne podatke o proizvodu bitne za prodaju (naziv, namjena, veličina pakovanja, cijena i sl.) moraju navesti i podaci o opasnostima, i to:
- GHS (CLP) piktogrami,
- riječ upozorenja,
- H oznake (obavještenja o opasnosti),
- EUH oznake (dodatna obavještenja o opasnosti).
Neke firme prikažu cijelu etiketu za proizvod, što je takođe adekvatno.
I ovdje važe pravila za obilježavanje kao u klasičnoj prodaji: etiketa mora biti na jednom od jezika u službenoj upotrebi i u skladu s podnaslovom 2.2 bezbjednosno/sigurnosno-tehničkog lista. O tome sam ranije već pisala.
Zahtjev da svako oglašavanje opasne hemikalije mora da ukaže na njenu opasnost propisan je Zakonom o hemikalijama, kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Pravilnikom o klasifikaciji, obilježavanju i pakovanju hemikalija u Republici Srpskoj propisano je i da reklama za smješu klasifikovanu kao opasnu kojom se kupcu omogućava zaključenje ugovora o prodaji na daljinu bez prethodnog uvida u podatke na etiketi, mora da ukaže na vrstu ili vrste opasnosti koje su navedene na etiketi. Isto važi i za smješu koja nije klasifikovana kao opasna ali sadrži supstancu koja je klasifikovana kao opasna.
U narednom periodu očekuje se usvajanje istih zahtjeva i u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Navođenje podataka o opasnosti sa etikete na internet stranici pomaže u informisanju kupaca, podiže svijest i pruža mogućnost informisanog odlučivanja prilikom izbora proizvoda. Ovim ne samo da se postiže zaštita kupaca i potrošača uopšte, već se ispunjava i zakonska obaveza.
A sljedeće sedmice pisaću vam o tome na šta trebati pripaziti kod internet prodaje biocida.
Ako želite da unaprijedite svoje poslovanje i automatizujete proces navođenja potrebnih podataka u online prodavnici, pogledajte ovaj kratki video kako biste vidjeli koje mogućnosti nudi Chemius – naš sistem za izradu i održavanje dokumentacije o hemikalijama.
Ako vam nedostaje vremena za čitanje propisa o hemikalijama, ili imate dileme prilikom prezentovanja svojih proizvoda na internet stranici, možda je vrijeme da vam pomognemo.
Kontaktirajte me na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike: https://pixabay.com/illustrations/internet-web-page-shopping-cart-6275737/
nina.pajovic@bens-consulting.eu