Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Deset korisnih linkova za lakše snalaženje u hemijskom zakonodavstvu

Klijenti i kolege me često pitaju gdje mogu pronaći informacije o hemikalijama. Nisu sigurni koji su izvori informacija pouzdani.

Evo deset linkova koji su meni vrlo korisni. Neke od njih koristim skoro svaki dan:

1. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Informacije o hemikalijama

Jednostavnom pretragom po CAS, EC broju ili nazivu supstance, pretražićete sve baze podataka ECHA. Na jednom mjestu dobićete sve zvanične, javno dostupne informacije o supstanci koja vas interesuje.

2. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Inventar klasifikacije i obilježavanja EU

Ova baza podataka sadrži informacije o klasifikaciji i obilježavanju prijavljenih i registrovanih supstanci koje su dostavili proizvođači i uvoznici.

3. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Pretraživač hemijskog zakonodavstva EU

EUCLEF (EU Chemicals Legislation Finder) pruža pregled hemijskog zakonodavstva Evropske unije. Možete pretraživati podatke o svojim supstancama, pronaći primjenjive propise i provjeriti koje obaveze možda imate.

4. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Smjernice za REACH

Ovdje možete pronaći listu svih vodiča koji pojašnjavaju i olakšavaju implementaciju REACH uredbe (ključnog propisa EU o hemikalijama).

5. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Smjernice za CLP

Ovdje možete pronaći vodiče za pomoć u implementaciji CLP uredbe (ključnog propisa EU o klasifikaciji i obilježavanju hemikalijama).

6. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Registrovane supstance

Na ovom linku dostupni su podaci iz dosijea koji su dostavljeni ECHA u postupku registracije supstanci. Pretraživanje možete vršiti prema identifikatorima supstance, ali i administrativnim podacima (npr. REACH broj).

7. Evropska agencija za hemikalije (ECHA): Centar za kontrolu trovanja

Ova stranica je posebno interesantna za kompanije koje stavljaju svoje proizvode na tržištu EU. Pruža informacije o UFI kodovima koji moraju biti dodijeljeni svim opasnim smješama koje se stavljaju na tržište EU. Takođe, data su uputstva za industriju kako pripremiti adekvatne prijave sa podacima o proizvodima (PCN prijave).

8. UNECE: GHS piktogrami

„Gdje možemo pronaći piktograme“ je jedno od najčešćih pitanja koje dobijam. Na ovoj stranici možete pronaći sve što vam je potrebno o piktogramima.

9. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske: Zakoni i podzakonski akti

Na ovoj stranici možete pronaći sve zakonske i podzakonske akte iz oblasti hemikalija koji su na snazi u Republici Srpskoj. Ova stranica može vam biti od pomoći i ukoliko očekujete donošenje novih propisa o hemikalijama – pripremiće vas na ono što dolazi.

10. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske: Dokumenti

Na ovom linku dostupna su uputstva za primjenu propisa o hemikalijama (Uputstva i obavještenja), potrebni obrasci (Obrasci 2018), izvodi iz registara i inventara (Spiskovi) i sl.

Nadam se da će i vama ovi linkovi biti korisni. 


Avtor izvirne slike: https://www.pexels.com/photo/apple-black-coffee-business-coffee-461064/


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 24. Sep 2024

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.