Sigurno ste do sada već upoznati sa novinama u oblasti uvoza prekursora u Bosnu i Hercegovinu koje su u primjeni od aprila ove godine. Evo kratkog podsjetnika.
U skladu sa novim tumačenjem propisa koje su dali nadležni organi (Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine), smanjen je broj hemikalija na koje se procedura za uvoz prekursora primjenjuje.
Podsjetimo se šta su prekursori i kako su regulisani u Bosni i Hercegovini.
Prema Zakonu o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga („Službeni glasnik BiH“, broj 8/06):
„prekursor je svaka prirodna ili vještačka SUPSTANCA koja se može upotrijebiti u proizvodnji opojne droge i koja je uvrštena u listu prekursora u skladu sa međunarodnim konvencijama o kontroli opojnih droga ili na osnovu odluke nadležnog organa u Bosni i Hercegovini“.
Lista kontrolisanih prekursora utvrđena je u Tabeli IV Liste opojnih droga, psihotropnih supstanci, biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga i prekursora („Službeni glasnik BiH“, br. 8/06 i 103/08).
Neki od prekursora koji se često koriste u industriji su aceton, toluen, hlorovodonična i sumporna kiselina, a česti su i sastojci hemijskih smješa koje se koriste kao boje, lakovi, ljepila, sredstva za čišćenje, toneri i sl.
Prema ranijoj praksi, za uvoz prekursora koji se koriste u industrijske svrhe (ne-medicinske upotrebe), u obliku SUPSTANCI ili SMJEŠA, bilo je potrebno pribaviti posebne dozvole Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.
Prema novom tumačenju, prekursorom se smatra samo SUPSTANCA a ne i preparat, odnosno smješa koja sadrži prekursor. Ovo tumačenje zasnovano je na gorenavedenoj definiciji prekursora.
Kako u Listi prekursora nije definisano da ista uključuje i preparate, odnosno smješe koje sadrže prekursore, dozvole za uvoz prekursora se izdaju samo za prekursore koji se uvoze u obliku SUPSTANCE.
Dozvole za smješe, odnosno gotove proizvode koji sadrže prekursore (boje, lakovi, toneri i sl.) se više ne izdaju jer se smatra da za to ne postoji zakonski osnov. Takvi proizvodi ne smatraju se prekursorima, ne mogu se svrstati pod tarifne oznake navedene u listi prekursora, te su izuzeti od obaveze pribavljanja dozvola.
U praksi to znači da je posebna dozvola za uvoz i dalje potrebna za npr. metiletilketon koji se uvozi kao čista supstanca, ali ne i za boju za štampu koja sadrži ovu supstancu u određenom procentu.
Međutim, da biste bili sasvim sigurni, provjerite tarifnu oznaku pod koju je svrstana hemikalija koju uvozite. Ako je ta oznaka navedena u listi prekursora, za hemikaliju je potrebna dozvola za uvoz prekursora čak i ako je u pitanju smješa.
Ipak, bez obzira na to da li se hemikalija smatra prekursorom ili ne, da li je za nju propisan poseban režim uvoza ili ne, imajte na umu da postoje i drugi zahtjevi za uvoz i stavljanje hemikalija na tržište.
Da biste provjerili da li je za uvoz vaše hemikalije potrebna neka druga dozvola, zatražite od svog špeditera informaciju da li je prema tarifnoj oznaci za uvoz hemikalije potrebno pribaviti dodatnu dozvolu („D“ dozvola).
Takođe, provjerite da li se hemikalija smatra otrovom, ili sadrži otrove za koje su i dalje potrebne posebne dozvole u Federaciji Bosne i Hercegovine. Dodatno, da biste stavili hemikalije na tržište Republike Srpske, morate ih prethodno upisati u Inventar hemikalija. Dodatna pravila važe i za biocide.
Naravno, treba da ispunite i opšte uslove za obavljanje djelatnosti sa hemikalijama u skladu sa propisima o hemikalijama i u Federaciji Bosne i Hercegovine i u Republici Srpskoj.
Ako niste sigurni da li su hemikalije koje uvozite na posebnom režimu uvoza, ili vam je potrebna pomoć u pribavljanju dozvola za prekursore, javite mi se na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike: https://www.pexels.com/photo/warehouse-with-concrete-floors-4483610/
nina.pajovic@bens-consulting.eu