Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Vaše klijente najviše usrećuje kada dobro obavite svoj posao.

Ako komunicirate sa njima i pružite im informacije koje nisu uvijek u vezi sa prodajom i fakturama, pokazujete da vam je stalo. Jedan od načina komunikacije sa kupcima je priprema odgovarajućih deklaracija, odnosno etiketa.

Slijedi lista sedam najčešćih grešaka pri obilježavanju opasnih hemikalija koje možemo primijetiti u svim prodavnicama hemikalija.

Kada prepoznate i ispravite ove greške steći ćete povjerenje vaših klijenata.

Prva greška: Etikete su izrađene isključivo u marketinške svrhe, pri čemu je zanemaren obavezni, zakonski propisani sadržaj.

Naravno, u redu je da se na etiketi navede marketinški sadržaj. Međutim, imajte u vidu da morate da navedete i neophodne propisane elemente, kao što su piktogrami opasnosti, obavještenja o opasnostima i obavještenja o mjerama predostrožnosti. Ove informacije pronaći ćete u bezbjednosno-tehničkom listu.

Uključivanjem obje vrste informacija na etiketu obavještavate kupca o potencijalnim opasnostima (a ne samo o prednostima) prije upotrebe proizvoda.

Druga greška: Koriste se različiti nazivi na etiketi i bezbjednosno-tehničkom listu za isti proizvod.

Razumijemo da je važno da u marketinške i prodajne svrhe koristite riječi koje prodaju proizvod. Naziv proizvoda je svakako nešto čemu kompanije posvećuju mnogo vremena. Ali uglavnom se razmišlja u pravcu povećanja prodaje.

Ovdje treba da budete oprezni. Ako odlučite da promijenite naziv proizvoda da biste ga učinili atraktivnijim za prodaju, morate da promijenite i trgovački naziv u bezbjednosno-tehničkom listu, a posljedično, i na etiketi.

Treća greška: Navedeni su crno-bijeli GHS piktogrami umjesto piktograma u boji.

Razlog za ovakvu odluku često je razmišljanje da se crno-bijeli piktogrami ne ističu tako dobro kao oni u boji. To je opet prodajno orijentisano razmišljanje koje će vas dovesti u problem.

Jasno je da se piktogrami u boji ističu, odnosno izdvajaju u odnosu na ostatak etikete, mnogo više od crno-bijelih piktograma. To omogućava kupcu da lakše uoči opasnost na koju piktogrami ukazuju.

Zato morate koristiti samo zvanično propisane GHS piktograme u boji.

Četvrta greška: Tekst na etiketi je premali da bi se pročitao.

Šta radite kada imate ograničen prostor, a ne želite da izbrišete ni jedan dio teksta? Vjerovatno, kao i većina ljudi, prvo isprobate manji font. Isto važi i za etikete za hemikalije.

Nema ničeg lošeg u korišćenju manjeg fonta, ukoliko se tekst i dalje može pročitati.

Dakle, ako vi i većina vaših saradnika možete da pročitate etiketu na udaljenosti od 20 do 30 cm od očiju, onda je veličina fonta odgovarajuća. Prema našem iskustvu, veličina fonta treba da bude najmanje 6.

Peta greška: Veličina GHS piktograma je premala.

Drugo najčešće rješenje u pronalaženju dodatnog prostora na etiketama je smanjenje veličine GHS piktograma.

Razmišljanje u pravcu „samo da su na etiketi" nije dobro. Prisustvo piktograma nije dovoljno, važna je i njihova dimenzija. Minimalne dimenzije piktograma za pakovanje do 3 litre su 10 x 10 mm i, ako je moguće, 16 x 16 mm.

Morate biti sigurni da korištene dimenzije piktograma odgovaraju vašem pakovanju.

Šesta greška: Tekst je orijentisan horizontalno na proizvodu koji se postavlja vertikalno.

Kupcima se mora omogućiti da pročitaju etiketu na proizvodu na polici bez okretanja glave za 90 stepeni.

Ovo nije proizvoljno mišljenje, već nešto što propisi o klasifikaciji i obilježavanju hemikalija zahtijevaju od vas. Evo šta je propisano:

„Etiketa se dobro pričvršćuje na jednu ili više površina ambalaže u kojoj je supstanca ili smješa neposredno smještena tako da se podaci čitaju horizontalno kada je pakovanje položeno na uobičajen način.“

Sedma greška: Nazivi opasnih supstanci nisu prevedeni na lokalni jezik.

Možda zvuči kao pretjerivanje, ali može se desiti da proizvod bude povučen iz prometa samo zbog ovog sitnog detalja.

Morate da budete sigurni da su nazivi opasnih supstanci prevedeni na jezik zemlje u kojoj prodajete hemikalije.

Upotreba međunarodnih ili engleskih naziva jednostavno nije dovoljna.

Sad kad ste pročitali listu, sasvim je logično da vas pitam ...

Koje od ovih grešaka vi pravite? 


Avtor izvirne slike: https://pixabay.com/illustrations/v-checkmark-tick-mark-possible-5750663/


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
BTL/STL | 24. Sep 2024

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.