U prvom dijelu smo se upoznali sa osnovnim obavezama proizvođača i uvoznika hemikalija u Bosni i Hercegovini.
Danas ću vam nešto više reći o specifičnim zahtjevima za hemikalije.
Pogledajmo prvo situaciju u Republici Srpskoj.
U Republici Srpskoj, hemikalije koje se proizvode ili uvoze iznad propisane donje granice moraju biti upisane u Inventar hemikalija koji vodi nadležni organ prije prvog uvoza. U tu svrhu potrebno je dostaviti propisanu dokumentaciju, uključujući bezbjednosno-tehnički list i etiketu sa adekvatnim obilježavanjem opasnosti:
- Za deterdžente je potrebno obezbijediti i liste podataka o sastavu.
- Za boje i lakove važno je poznavati sadržaj VOC za pojedine kategorije.
Kada su u pitanju biocidi, potrebno ih je registrovati za šta je pored bezbjednosno-tehničkog lista i adekvatne etikete potrebno dostaviti i dodatne dokaze, uključujući i testove efikasnosti.
Upis u Inventar hemikalija i registracija biocida, te priprema bezbjednosno-tehničkih listova nisu jedino na šta trebate pripaziti. Evo još nekih propisa na koje trebate obratiti pažnju:
- Na snazi je lista zabranjenih i ograničenih hemikalija (usklađivana sa Aneksom XVII REACH uredbe).
- Na snazi je spisak SVHC hemikalija (usklađivan sa Aneksom XIV REACH uredbe), kao i Kandidatski spisak.
- Propisani su uslovi biorazgradljivosti za surfaktante (usklađivani sa uredbom o deterdžentima).
- Propisana su ograničenja VOC za boje i lakove (usklađivana sa Aneksom II Direktive o bojama).
- Propisane su dozvoljene aktivne supstance za biocidne proizvode (usklađivane se uredbom o biocidima i implementacionim aktima).
Imajte u vidu: usklađivanje sa EU propisima vrši se usvajanjem lokalnih propisa. To može dovesti do razlika u listama koje su na snazi lokalno u odnosu na one koje su na snazi u EU.
Kada su ispunjeni gorenavedeni zahtjevi, promet je slobodan uz vođenje evidencija i redovno godišnje izvještavanje o prometu. Ipak, mogu biti propisane dodatne obaveze kao što su dozvole za uvoz prekursora.
Ovim ćemo zaključiti drugi dio ovog trodjelnog teksta.
U trećem i posljednjem dijelu ćemo pogledati zahtjeve na koje treba pripaziti u Federaciji Bosne i Hercegovine, ali i neke dodatne obaveze.
Ali ako vam je potrebna pomoć prilikom ispunjavanja obaveza u Republici Srpskoj, javite mi se na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
nina.pajovic@bens-consulting.eu