Zatražite svoju individualnu ponudu za bezbjednosno/sigurnosno-tehničke listove ovdje >>

Održivost u fokusu: Digitalni pasoš proizvoda

Da li ste već čuli za digitalni pasoš proizvoda?

Evropska komisija planira uvođenje digitalnog pasoša proizvoda (engl. Digital Product Passport – DPP) u svrhu bolje informisanosti koja je ključna za održivost i cirkularnost proizvoda. Smatra se da će DPP olakšati prelaz na cirkularnu ekonomiju, unaprijediti materijalnu i energetsku efikasnost proizvoda, produžiti vijek proizvoda i osigurati optimalnije odlaganje.

Uvođenje digitalnog pasoša propisano je Uredbom (EU) 2024/1781 o uspostavljanju okvira za utvrđivanje zahtjeva za ekodizajn održivih proizvoda.

Uredba uspostavlja okvir za utvrđivanje zahtjeva za ekodizajn proizvoda čija ispunjenost je uslov za stavljanje na tržište ili u upotrebu. Cilj je poboljšanje ekološke održivosti proizvoda i smanjenje ukupnog ugljeničnog i ekološkog otiska proizvoda tokom njegovog životnog ciklusa.

Uredba se primjenjuje na svu fizičku robu koja se stavlja na tržište ili u upotrebu, uključujući sastavne dijelove i međuproizvode. Od primjene su izuzeti samo neki proizvodi: hrana i stočna hrana, medicinski proizvodi, proizvodi humanog porijekla i sl.

Prema navedenom, jasno je da se zahtjevi za DPP odnose i na hemikalije. Ovo je u skladu sa Strategijom održivosti u oblasti hemikalija koju je 2020. godine usvojila Evropska komisija.

Ekodizajn proizvoda bi trebao da unaprijedi određene aspekte proizvoda:

  • produži trajnost,
  • omogući ponovnu upotrebu ili popravku,
  • smanji prisustvo zabrinjavajućih supstanci,
  • unaprijedi energetsku efikasnost,
  • smanji očekivanu količina otpada i sl.

Informacije o aspektima proizvoda treba da budu dostupne tokom cijelog lanca snabdijevanja, od proizvođača do potrošača. Na taj način bi se postiglo bolje upravljanje resursima i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Radi se o velikom broju podataka koje ne bi bilo moguće navesti na etiketi proizvoda, te je rješenje pronađeno u informisanju elektronskim putem.

Kako je zamišljen digitalni pasoš?

Digitalni pasoš proizvoda je elektronski dokument, odnosno set podataka specifičnih za određeni proizvod koji su dostupni elektronski putem nosača podataka. Nosač podataka može biti linearni bar kod, dvodimenzionalni simbol (QR kod) ili drugi medijum za automatsko bilježenje identifikacionih podataka koji je moguće očitati nekim uređajem.

DPP treba da uključi sve informacije o aspektima proizvoda koji su bitni za njegovu održivost, što povećava transparentnost i bolje informisanje korisnika. Ipak, neophodno je pronaći balans između transparentnosti i zaštite povjerljivih poslovnih informacija.

Mnoga pitanja o DPP su još uvijek otvorena. Na primjer, još nije definisano da li će se DPP odnositi na model proizvoda ili seriju. Ali znaju se osnovni zahtjevi od kojih su neki:

  • DPP treba da bude povezan sa jedinstvenim identifikatorom proizvoda,
  • nosač podataka mora biti fizički prisutan na proizvodu,
  • lični podaci korisnika proizvoda ne smiju biti sačuvani u DPP bez njegove izričite saglasnosti,
  • pristup podacima mora biti besplatan, a nivo dostupnih podataka može da zavisi od vrste korisnika (kupac, proizvođač, carinski organ i sl).

Uredba predviđa uspostavljanje registra DPP kao i javno dostupnog internet portala na kojem će biti moguće pretraživati i porediti podatke za proizvode.

S obzirom na ogroman broj različitih grupa proizvoda, definisanje zahtjeva za ekodizajn proizvoda, pa i uvođenje DPP, će se vršiti postepeno. Predviđeno je da se u prvoj grupi regulisanih proizvoda nađu deterdženti, boje, maziva i ostale hemikalije.

Za sve proizvode biće potrebno dokazati usklađenost sa zahtjevima za ekodizajn o čemu će se izdavati deklaracija o usaglašenosti. Takođe, proizvode će biti potrebno obilježiti CE znakom usaglašenosti.

Treba spomenuti da je u toku revizija CLP uredbe Evropske unije kojom se predviđa uvođenje digitalnih etiketa za hemikalije. Bojan Buinac je napravio pregled osnovnih zahtjeva za digitalne etikete koji možete pogledati ovdje.

Ovo je sigurno tema o kojoj ćemo još mnogo pričati. Ali za početak je dovoljno.

Kakvo je vaše mišljenje o promjenama koje dolaze sa ciljem bolje održivosti proizvoda? Javite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.


Avtor izvirne slike Pixabay


Ograničavanje odgovornosti:
Informacije na ovom blogu su pripremljene sa najvećom mogućom pažnjom, ali one ne predstavljaju (hemijsko) savjetovanje i ponuđač ne preuzima nikakvu odgovornost ili garanciju za ispravnost, tačnost i ažurnost objavljenog sadržaja. Ako vam je potreban savjet za konkretan slučaj, možete nam pisati na
nina.pajovic@bens-consulting.eu
Drugo | 03. Jul 2024

  • Sve
  • Bezbjednosno/sigurnosno-tehnički listovi
  • UFI / PCN
  • ADR
  • Biocidi
  • REACH
  • Drugo

Nazad

Bens Blog

Kako možete naša iskustva okrenuti u svoju korist - besplatni stručni materijali,
koji su kratki a sadržajni i koji će vam pomoći pri radu.

X
Ova web stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice
www.bens-consulting.com/ba/ slažete se s korištenjem kolačića.