Ranije sam pisala o tome kako se obilježavaju deterdženti za opštu upotrebu.
Tada sam obećala da ću detaljnije pisati o Listi podataka o sastavu deterdženta. Pa da počnemo.
Sadržaj ovog dokumenta je u Republici Srpskoj propisan Pravilnikom o deterdžentima. Kao što znate, u Federaciji Bosne i Hercegovine još uvijek nisu usvojeni propisi o deterdžentima.
U Evropskoj uniji ovaj dokument („ingredient datasheet“) definisan je Uredbom broj 648/2004 o deterdžentima.
Radi o dokumentu koji sadrži podatke koji se moraju pružiti na uvid medicinskom osoblju, odnosno nadležnom organu, bez odlaganja i bez novčane naknade. Podaci se čuvaju kao povjerljivi i koriste se isključivo u medicinske svrhe.
Obaveza izrade Liste podataka o sastavu za sredstva za održavanje čistoće propisana je i Pravilnikom o bezbjednosti predmeta široke potrošnje („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 17/15, 13/17 i 39/23).
Sadržaj Liste podataka o sastavu detaljno je propisan u Prilogu 8 dio V Pravilnika o deterdžentima. Prema navedenom, Lista podataka o sastavu deterdženta sadrži:
- naziv deterdženta,
- naziv proizvođača,
- listu sastojaka navedenih po opadajućem redoslijedu masenog udjela.
Lista sastojaka dijeli se u sljedeće raspone masenih procenata:
- 10% i više,
- od 1% do 10%,
- od 0,1% do 1%,
- manje od 0,1%.
Obratite pažnju: rasponi koncentracija se razlikuju od onih koji se navode na etiketi.
Za svaki sastojak navodi se uobičajeni hemijski naziv ili IUPAC naziv, naziv prema međunarodnoj nomenklaturi kozmetičkih sastojaka (INCI), CAS broj i naziv iz evropske farmakopeje, ako su dostupni.
Neki sastojci se ne moraju navesti kao zasebni, već se navode kao smješe različitih supstanci. Takav je slučaj sa parfemom ili esencijalnim uljima koji se smatraju pojedinačnim sastojcima. Međutim, slično kao i kod etikete, ukoliko parfem sadrži mirisne supstance sa alergenim svojstvima, njih je potrebno navesti kao pojedinačne sastojke.
Na etiketi deterdženta za opštu upotrebu treba da bude naveden broj telefona na kojem može biti zatraženo dostavljanje Liste podataka o sastavu.
Samo dijelovi Liste podataka o sastavu moraju biti dostupni javnosti, a proizvođač treba da ih objavi na svojoj internet stranici. Pristup internet stranici treba da bude slobodan.
Prilikom objave izostavljaju se rasponi koncentracija i CAS brojevi. Nazivi sastojaka navode se prema INCI nomenklaturi ili prema evropskoj farmakopeji. Ako ovi nazivi nisu dostupni, koriste se uobičajeni ili IUPAC nazivi.
Listu podataka o sastavu nije potrebno izraditi za deterdžente koji se koriste za industrijsku ili institucionalnu upotrebu. Podrazumijeva se da je adekvatan nivo podataka dostavljen kroz bezbjednosno/sigurnosno-tehnički list.
I ne zaboravite: deterdžent, kao i svaku drugu hemikaliju, potrebno je upisati u Inventar hemikalija.
Ako nemate vremena za pripremu dokumentacije potrebne za ovaj postupak, ili vam je potrebna pomoć prilikom izrade Liste podataka o sastavu, pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike Polina Tankilevitch on Pexels
nina.pajovic@bens-consulting.eu