Često govorim o tome da su hemikalije svuda oko nas. Koriste se za razne namjene i u različitim proizvodima, čak i tamo gdje ih ne očekujemo.
Kako bi hemikalije u proizvodima ispunile funkciju bez štete po čovjeka i životnu sredinu, propisi definišu uslove za upotrebu ili maksimalne koncentracije.
Propisi o hemikalijama definišu ograničenja i zabrane za pojedine hemikalije i njihovu upotrebu u specifičnim proizvodima. Nedavno sam pisala o tome kako su ovim popisima uređene CMR supstance.
Pored ovih opštih pravila, za specifične grupe proizvoda postoje posebni propisi. Takav je slučaj i sa upotrebom hemikalija u električnoj i elektronskoj opremi (EEO)
U Evropskoj uniji ovo pitanje je regulisano Direktivom 2011/65/EU o ograničenju upotrebe određenih opasnih supstanci u električnoj i elektronskoj opremi (tzv. RoHS direktiva). Cilj ove direktive je zaštita zdravlja ljudi i životne sredine, ali i adekvatno odlaganje EEO otpada.
U Bosni i Hercegovini ova direktiva je implementirana kroz Pravilnik o ograničenju upotrebe određenih štetnih supstanci u električnoj i elektronskoj opremi Republike Srpske.
Ovaj pravilnik primjenjuje se na sljedeće proizvode:
- velike i male kućne uređaje,
- opremu informatičke tehnike (IT) i opremu za telekomunikaciju,
- opremu široke potrošnje,
- rasvjetnu opremu,
- električne i elektronske alate,
- igračke, opremu za razonodu i sportsku opremu,
- medicinska sredstva,
- instrumente za praćenje i kontrolu,
- automatske samouslužne uređaje i ostalu EEO.
Definisane su i grupe proizvoda na koje se ne primjenjuje ovaj pravilnik.
Prilogom 1 Pravilnika propisane su maksimalne dopuštene koncentracije supstanci čija je upotreba u EEO ograničena (npr. olovo, živa, ftalati). Supstance koje se pod određenim uslovima ipak mogu koristiti u nekim proizvodima utvrđene su u Prilogu 2 (npr. živa u fluorescentnim sijalicama).
Da bi potvrdio da EEO ispunjava propisane uslove, ali i specifične standarde, proizvođač vrši ocjenu usaglašenosti u postupku interne kontrole proizvodnje. O izvršenom ocjenjivanju proizvođač izdaje deklaraciju o usaglašenosti, a usaglašena EEO se označava znakom usaglašenosti.
Za razliku od Evropske unije gdje se za označavanje usaglašenosti koristi znak CE, u Republici Srpskoj u ovu svrhu se koristi znak C. On je detaljno propisan u Prilogu 6 Pravilnika.
Pravilnik pored obaveza za proizvođače EEO propisuje obaveze i za uvoznike i distributere.
Zabrinjavanje otpada nastalog od EEO je takođe uređeno propisima. Direktiva 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektronskoj opremi (WEEE) na snazi je u Evropskoj uniji.
Ova direktiva implementirana je u Bosni i Hercegovini sljedećim propisima:
- Pravilnikom o upravljanju otpadom od električnih i elektronskih proizvoda Republike Srpske i
- Pravilnikom o upravljanju otpadom od električnih i elektronskih proizvoda Federacije Bosne i Hercegovine.
Cilj pravilnika je uspostavljanje sistema upravljanja otpadom od EEO kako bi se odvojenim sakupljanjem i tretmanom spriječio ili smanjio štetni uticaj na čovjeka i životnu sredinu.
Kako bismo na najbolji način iskoristili pozitivne efekte hemikalija važno je da su propisana pravila za njihovu upotrebu. Zato je važno da svaki segment, pa i električna i elektronska oprema, bude regulisan tokom upotrebe i odlaganja.
Da li ste imali neko negativno iskustvo sa hemikalijama u ovakvim ili drugim proizvodima? Pišite mi na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike StockSnap on Pixabay
nina.pajovic@bens-consulting.eu