Koristite li elektronske cigarete? Svjedoci smo da su sve zastupljenije svuda oko nas. Dostupne su u različitim izvedbama i sa različitim aromama, a postoje i one bez nikotina.
Bez obzira na to da li ste pušač ili ne, da li podržavate upotrebu ovakvih proizvoda ili ne, činjenica je da se radi o široko rasprostranjenim proizvodima koji nisu bez štete po ljudsko zdravlje. Zato je veoma važno da njihova proizvodnja i stavljanje u promet budu regulisani, ali i kontrolisani.
Već sam pisala o tome da su u Federaciji Bosne i Hercegovine regulisane elektronske cigarete. U Republici Srpskoj se tek očekuje usvajanje ekvivalentnog propisa.
Ovi proizvodi su dodatno interesantni jer se na njih, za razliku od klasičnih duvanskih proizvoda, primjenjuju i odredbe propisa o hemikalijama. To je posebno važno za proizvođače ili uvoznike ovakvih proizvoda.
Što se tiče kontrole ovih proizvoda na tržištu Bosne i Hercegovine, nisu mi dostupni podaci da li su kontrolisani i kakvi su rezultati. Zato danas donosim pregled najčešćih razloga za povlačenja e-cigareta sa tržišta Evropske unije.
Najčešće su kao nebezbjedne ocijenjene elektronske cigarete za jednokratnu upotrebu, ali nedostaci se uočavaju i kod nikotinskih tečnosti u posudama za ponovno punjenje.
Ovo su razlozi zbog kojih elektronske cigarete ne odgovaraju zahtjevima propisa u Evropskoj uniji:
- nikotinska tečnost sadrži previsoku koncentraciju nikotina,
- proizvod sadrži preveliku količinu nikotinske tečnosti,
- proizvod ne prati letak sa podacima o uputstvu za korištenje,
- proizvod nije označen taktilnim upozorenjem na opasnost,
- proizvod ne sadrži sigurnosni zatvarač koji djeci otežava otvaranje,
- na etiketi nije navedeno obilježavanje opasnosti u skladu sa propisima o hemikalijama,
- na etiketi nije naveden spisak svih sastojaka nikotinske tečnosti,
- proizvod sadrži supstance čija upotreba nije dozvoljena (npr. heksahidrokanabinol (HHC)),
- proizvod sadrži nikotin a deklarisan je kao proizvod bez nikotina.
Najčešća zemlja porijekla neusaglašenih proizvoda je Kina. Među preduzetim mjerama su povlačenje proizvoda sa tržišta i opoziv od potrošača, ali i zabrana prodaje.
Većina neusaglašenosti se odnosi na neusklađenost sa odredbama propisa o duvanu i duvanskim proizvodima. Takvi su primjeri:
- zapremina uloška sa nikotinskom tečnošću u jednokratnim e-cigaretama je veća od maksimalna propisano zapremine (2 mL),
- nikotinska tečnost sadrži koncentraciju nikotina koja je viša od maksimalno propisane (20 mg/mL).
Međutim, ima i slučajeva kada proizvodi nisu usklađeni sa propisima o klasifikaciji i obilježavanju hemikalija:
- proizvod je klasifikovan u klase opasnosti za koje je neophodno taktilno upozorenje na opasnost, a nije navedeno,
- proizvod je klasifikovan kao opasan, a na etiketi nisu navedeni adekvatni piktogrami opasnosti ili odgovarajuća obavještenja o opasnosti.
Ukoliko ste proizvođač ili uvoznik e-cigareta, provjerite da li vaši proizvodi imaju neki od navedenih nedostataka. Proizvodi koji se smatraju neusaglašenim u Evropskoj uniji nisu usklađeni ni sa važećim propisima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
O povlačenju nebezbjednih proizvoda sa tržišta možete se informisati putem sistema Safety Gate. Pisala sam ranije o proizvodima koji predstavljaju hemijski rizik.
Kakvo je vaše mišljenje o elektronskim cigaretama? Podijelite vaša iskustva sa mnom na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
Avtor izvirne slike CDC on Unsplash
nina.pajovic@bens-consulting.eu