Ako ste proizvođač hemikalija sigurno puno vremena posvećujete izgledu etiketa. To je svakako važno. Bitno je da se vaš proizvod istakne i da privuče kupca.
Međutim, kada su u pitanju opasne hemikalije, propisi definišu obavezne elemente obilježavanja koji moraju biti navedeni na etiketi. Ove obaveze morate ispoštovati kako bi vaš proizvod bio usklađen sa propisima. Nekada i najmanja greška na etiketi može da uslovi povlačenje proizvoda sa tržišta. A to vas košta. I to ne samo novca. Sigurno ne želite da vaš ugled bude doveden u pitanje.
Dodatno, rizikujete plaćanje kazne za stavljanje na tržište proizvoda koji nije adekvatno obilježen.
Da ne pominjemo dodatne troškove koje možete imati ukoliko je neophodno da mijenjate etikete koje ste već izradili u velikoj količini.
Zato danas hoću da pišem o samom izgledu i veličini etikete. I ovo pitanje je definisano propisima o klasifikaciji i obilježavanju hemikalija. Ako etiketa ili piktogram nisu odgovarajuće veličine, vaša etiketa nije usklađena sa propisom čak iako sadrži sve propisane elemente.
Veličina etikete, odnosno dijela etikete sa podacima o opasnosti hemikalije uslovljeni su veličinom pakovanja. Što je pakovanje veće i etiketa mora da bude veća.
Na priloženoj fotografiji možete da vidite precizne podatke o veličini etikete i veličini piktograma u zavisnosti od veličine pakovanja neke hemikalije.
Smještanje svih propisanih podataka na ograničenom prostoru često može biti izazovno, ali ne smije biti nauštrb čitljivosti navedenih podataka.
Možda je prvi i najjednostavniji korak da izostavite alfanumeričke kodove za obavještenja o opasnosti (H oznake) i obavještenja o mjerama predostrožnosti (P oznake).
Na primjer, nije neophodno da na etiketi navedete H319 i pripadajući tekst. Dovoljno je navesti „Dovodi do jake iritacije oka.“ Isti je slučaj sa oznakom P102. Dovoljno je navesti „Čuvati van dohvata djece.“
U specifičnim slučajevima propisi definišu izuzetke te se dozvoljava da elementi obilježavanja hemikalije mogu biti prikazani na jedan od sljedećih načina:
- na presavijenim etiketama,
- na privezanoj pločici ili etiketi ili
- na spoljašnjoj ambalaži.
U Evropskoj uniji u toku je postupak izmjene ključnog propisa koji definiše klasifikaciju i obilježavanje hemikalija – CLP. Predloženo je dodatno definisanje načina navođenje podataka na etiketi, prvenstveno u pogledu veličine slova ali i razmaka između redova i riječi.
Takođe, pored fizičke etikete uvodi se i digitalna etiketa koja pruža velike mogućnosti za dodatno i detaljno informisanje korisnika.
Dok predložene izmjene ne budu usvojene, a potom i preuzete u zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini, pridržavamo se postojećih propisa. A, kao što već znate, trenutno su važeći samo oni u Republici Srpskoj.
Zato ću vam sljedeće sedmice pisati o trenutno važećim izuzecima koji se primjenjuju na obilježavanje malih pakovanja hemikalija.
Ako niste sigurni da li je vaša etiketa usklađena sa propisima, mi vam možemo pomoći. Javite se na nina.pajovic@bens-consulting.eu.
nina.pajovic@bens-consulting.eu